Allium: perfektní cibulovina na jaro a léto

Allium: perfektní cibulovina na jaro a léto

Cibuloviny | 02 Duben 2021

Allium si opět můžete zasadit už na podzim. Allium se pěstuje téměř v 700 odrůdách, proto máte na zahradě skutečně velký výběr. Jedná se o víceleté cibuloviny, což znamená, že kvetou několik let po sobě. Tyto ozdobné rostliny Vás tedy budou několik let těšit od jara až do pozdního léta. Jsou nejen krásné, ale zároveň i užitečné pro přírodu. Nektar rostliny allium velice milují motýli i včely. Není to však důvod k tomu, abyste na allium na své zahradě rezignovali! Pomůžeme Vám správně zasadit cibule na podzim a na jaře je udržet co nejkrásnější.

Sázení rostliny allium

 

Sázení rostliny allium

Podzim je nejlepší období pro vysazení rostliny allium. V přírodě allium roste na teplých a suchých stanovištích. Najdete je dokonce i na horských svazích. Na zahradě jim nejlépe prospívá suché a slunečné místo. Půda musí dobře propouštět vodu, aby allium nemělo příliš vlhkosti odspodu. Pokud není odvodnění dostatečné, musí se zemina smíchat se štěrkem. Allium se výborně vyjímá i mezi keři a trvalkami. Zejména pokud allium pěstujete ve velké skupině, budete na jaře překvapeni květinovým mořem! Vždy přitom dbejte na správnou vzdálenost mezi cibulemi a rostlinami. Tento údaj vždy naleznete na etiketě s rostlinou.

Květinové cibule sázejte na podzim trochu později, spíše až v období od října do prosince. Půda je v té době již poněkud vychladlá. Pokud cibule zasadíte příliš brzy, mohou již v zimě růst a zmrznout. Allium sázejte před prvním mrazem, jinak mohou cibule zmrznout, jakmile je vložíte do půdy. Při sázení vykopejte jamku hlubokou přibližně dvojnásobku výšky cibule. Odpovídá to zhruba 7 až 15 cm. U menších cibulí stačí jedna velká jamka. U větších cibulí musí mít každá cibule vlastní jamku. V opačném případě by se mohly cibule vzájemně poškodit. Cibule vkládejte do jamky tak, aby růstový vrchol směřoval nahoru. Jamky vyplňte čerstvou zeminou. V případě suchého počasí ještě zalijte vodou. Pokud je chladno, allium dobře zakryjte a případně zaklopte květináčem. V březnu nebo v dubnu se objeví první výhonky, květiny kvetou většinou v dubnu nebo na počátku května.

Péče o rostlinu allium

Pěstování rostliny allium je velice snadné. Výživu si bere z okolí a nepotřebuje ani příliš vody. Pouze během období dlouhého sucha by se měla příležitostně trochu zalít. Allium však miluje vápenatou půdu. Pokud půda není příliš vápenatá, je dobré vápno do půdy doplnit. Stačí, když na podzim nasypete na místo, kde allium roste, kostní moučku. Na jaře můžete nasypat na záhon, na volné stanoviště či do květináče organická hnojiva. Květiny tak zesílí, z čehož těží i okolní rostliny.

Víceleté kvetoucí rostliny

Allium je jedna z cibulovin s vlastnostmi trvalky, protože se jedná o víceletou rostlinu. Aby se allium objevilo i v příštím roce, musí se mu věnovat určitá péče. Velice důležité jsou jeho listy. Na jaře se přidává hnojivo. Nejlepší chvíle pro hnojení nastává, jakmile se objeví listy. Allium si po odkvětu bere výživu z listů, aby byla cibule připravena na příští rok. Rovněž po odkvětu přidejte organická hnojiva. Až poté, co allium odkvete, odstřihněte zhnědlé listy. Pak bude cibule moci přijímat výživu. Cibule dobře chraňte před zimou, aby nezmrzly.

Je také možné cibule vykopat. Po odkvětu je vyjměte ze země a přechovávejte na suchém a teplém místě (přibližně 25 °C). Na podzim se pak cibule mohou opět zasadit. Vyberte jim nějaké nové stanoviště. Na starém místě je zvýšené riziko výskytu nemocí a škůdců.

Náš tip: „Staré“ cibule každoročně smíchejte s několika novými, udržíte tak květiny dlouho krásné. Čím déle cibule sázíte, tím menší mají květy.

Krásné řezané květiny

Allium se dá krásné odříznout a postavit do vázy. Velmi dekorativním dojmem působí i odkvetlé allium, a proto je není třeba stříhat bezprostředně po odkvětu. Skutečnost, že allium je ozdobný česnek a má jeho typický zápach, není důvodem, pro je nedat do vázy. Zápachu zamezíte, když rostlinu na krátkou chvíli vložíte do studené vody. Velmi dobře se suší také vysoké odrůdy rostliny allium. Můžete je použít například do krásné suché kytice.

Kombinace v květináčích

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom