Hvězdník: Hvězda vašeho domova nebo zahrady!

Hvězdník: Hvězda vašeho domova nebo zahrady!

Cibuloviny | 02 Duben 2021

Hvězdník (Hippeastrum) u vás doma nebo na zahradě zajisté upoutá pozornost. Hvězdníky jsou oblíbené rostliny a díky své barvě a velikosti jsou mimořádně efektní. Vyberte si ze 70 až 75 různých druhů v nejrůznějších barvách a tvarech s barvami květů od bílé po tmavě červenou a od pruhovaných vzorů po vícebarevné. Hvězdník není jen nádherná rostlina; velmi snadno také vykvétá. Na webu Bakker.cz najdete nádhernou nabídku rostlin pro každou sezónu, od rostlin s jednoduchými i dvojitými květy až po dobře známé obrovské květy v těch nejpůvabnějších barvách.

Hvězdníky ve vašem domě

Cibulky hvězdníku lze vysadit jako pokojové rostliny v květináči naplněném zeminou, nebo si můžete zvolit jedinečný přístup a pěstovat je ve vodě nebo „nasucho“. Jednou z výhod sázení cibulek jako pokojové rostliny je, že kvetou dříve než venkovní rostliny. Tak můžete do domu vnést nádech jara v období Vánoc. Pokud budete postupovat podle níže uvedených kroků, vykvete vám hvězdník s minimálním úsilím.

 • Cibulky hvězdníku v květináči

Hvězdník pěstovaný jako pokojová rostlina v květináči vykvete bez větší námahy. Vyberte si pěkný květináč, umístěte na dno vrstvu úlomků nebo keramzitu a naplňte jej čerstvou zeminou. Umístěte hvězdník do zeminy a nechte přibližně jednu třetinu cibulky odkrytou. Ihned po vysazení jej zalijte trochou vody (nezalévejte samotnou cibulku) a umístěte květináč na světlé a teplé místo. Rostlinu střídmě zalévejte, dokud cibulka neobrazí, potom ji zalévejte o trochu větším množstvím vody a občas přihnojte. Hvězdník pokvete déle v chladném pokoji.

 • Cibulky hvězdníku ve vodě

Umístěte cibulku do speciální sklenice na hvězdník tak, aby byla cibulka těsně nad vodou. Hvězdník ve sklenici poté ihned umístěte na světlé a teplé místo v obývacím pokoji. Udržujte zhruba stejnou hladinu vody a když se voda zakalí, vyměňte ji.

 • Hvězdník pěstovaný „nasucho“

Cibulky hvězdníku jsou tak vitální, že mohou také velmi snadno vykvést „nasucho“ v obývacím pokoji bez vody nebo zeminy! V případě potřeby dejte cibulky před použitím na noc do kbelíku s vodou a poté je vložte do pěkné mísy. Cibulku občas zvlhčete postřikem na rostliny, aby vnější membrány vypadaly pěkně.

 • Hvězdník pěstovaný „nasucho“ v povoskované cibulce

Jedinečné povoskované cibulky hvězdníku jsou pokryty okrasnou vrstvou vosku a jsou k dispozici v celé řadě půvabných barev. Cibulka vykvete nádhernými květy, aniž by bylo třeba použít vodu nebo zeminu. Povoskovanou cibulku jednoduše umístěte na nápadné místo u vás doma. V závislosti na teplotě místa může kvést po dobu třech až šesti týdnů.

Vysazování hvězdníku na zahradě

Hvězdníky vypadají působivě také na zahradě. Vysaďte cibulky mezi říjnem a dubnem, abyste si mohli vychutnat nádherné květy už v květnu a červnu. Při vysazování cibulek dávejte pozor na přízemní mrazy. Cibulky hvězdníku nesnesou mráz, takže je nejlepší je vysazovat, až uplyne období, kdy hrozí mráz. Chcete-li je vysadit dříve, umístěte je do květináče, abyste je v případě potřeby mohli přinést dovnitř. Vyberte si chráněné a slunné místo a vysaďte květinovou cibulku kořeny směrem dolů. Ujistěte se, že přibližně jedna třetina květinové cibulky vyčnívá ze země a cibulky rozmístěte ve vzdálenosti přibližně 30 cm. Ihned po vysazení zalijte trochou vody, ale nezalévejte samotnou cibulku. Nemáte zahradu? Těmto květinovým cibulkám se bude dobře dařit také ve velkém květináči nebo truhlíku.

Uchovávání hvězdníku

Uchovávání hvězdníku a jejich každoroční opětovné vykvetení může být komplikované, ale s trochou péče a pozornosti není nemožné. Začněte odstraněním odkvetlých květů než vyprodukují semena, protože produkce semen cibulku oslabuje. Jakmile rostlina odkvete, musí dál růst. Díky tomu se listy hvězdníku mohou dále rozrůstat a uchovávat živiny v cibulce. Pak se může vytvořit nový pupen. Zajistěte, aby byla zemina v květináči vlhká, ale ne příliš mokrá, a jednou za dva týdny dodejte hvězdníku hnojivo pro pokojové rostliny. Nechte rostlinu osm měsíců růst při teplotě okolo 20 °C. Než přestanete rostlinu zalévat, je nutné počkat až skončí léto, kdy listy uhynou. Poté přesuňte rostlinu na chladné místo (7–16 °C) s přiměřeným světlem na dobu přibližně deseti týdnů. Potom můžete květinovou cibulku vrátit zpět na teplejší místo a začít ji znovu opatrně zalévat. Horní vrstvu zeminy nahraďte čerstvou zeminou. Nejméně jednou za tři roky hvězdník přesaďte. Chcete-li co nejvíce zvýšili své šance na úspěšné uchovávání hvězdníku, postupujte podle těchto kroků. Raději byste se tohoto obtížného úkolu vzdali? Pak jednoduše každý rok kupte nové a krásné hvězdníky!

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom