Narcisy jsou prvními paprsky jarního sluníčka

Narcisy jsou prvními paprsky jarního sluníčka

Cibuloviny | 02 Duben 2021

Hyacinty mají celou řadu různých, neodolatelných barev, od růžové přes bílou, žlutou, až po modrou. Tyto květiny se ideálně hodí na jaro, protože ztělesňují krásu, jemnost a radost. Kdo by neměl radost z pobytu venku, když je obklopen takovouto květinovou nádherou! Zasaďte si hyacinty a vytvořte si na zahradě vlastní kousek ráje. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.

Stonky zdobené jarními květy = podzimní výsadba

Podobně jako tulipány nebo narcisy, i hyacinty patří mezi jarní cibuloviny. Po podzimní výsadbě se květy hyacintů začínají objevovat v období od března do května. Cibulky je potřeba zasadit před prvními mrazíky v období od září do prosince. Upozornění: Dbejte na to, aby při výsadbě nebylo příliš teplo, jinak vykvetou příliš brzo. Při vhodném načasování a složení půdy vás na jaře cibulky odmění omamnou vůní a poutavým zbarvením. Květy hyacintů se vybarvují nejjasněji hned první rok a zdobí je až 50 drobných kvítků. Později kvítky začnou růst v menší hustotě, díky čemuž květina působí přirozeněji. Nejenže květy hrají všemi barvami, také nádherně voní. Každá nová odrůda voní ještě více než ta předchozí. Vůni neocení jenom lidé, ale i motýli a včely se jí nemůžou nabažit. Nic tedy nebrání tomu, abyste hyacinty zasadili už letos na podzim.

Jak se hyacinty sázejí

Hyacinty se rády sluní, proto je umístěte na slunné stanoviště nebo do polostínu. Podobně jako ostatní cibuloviny, i hyacinty mají nejraději kyprou a řádně odvodněnou půdu plnou živin. Nerady se topí ve vodě, ať už v květináči, nebo na zahradě. Voda může způsobit uhnívání. Ideální hloubka výsadby závisí na venkovní teplotě. Cibulky hyacintů obvykle v prvním roce života nesnášejí dobře teploty pod bodem mrazu. Proto doporučujeme cibulky sázet do větší hloubky, přibližně 20 cm. Chcete mít hyacintů plnou nádobu na květiny? Zvolte široký květináč nebo truhlík. Cibulky budou mít dost místa na růst. Vždy si nejprve ověřte doporučený odstup při sázení uvedený na štítku. Při dodržení tohoto postupu vám budou cibulky růst jako divé:

 1. Nejdříve půdu vykopejte, prokypřete ji a smíchejte ji s čerstvým substrátem nebo hnojivem. Tím se zvýší obsah živin v půdě. Cibulky nemají v oblibě jílovitou půdu, její vlastnosti lze zlepšit přidáním písku.
 2. Ať už cibulky sázíte na zahradu nebo do květináče, vždy je potřeba dobré odvodnění. To lze řešit například vyhloubením otvorů na zahradě. Při výsadbě do nádoby volte pouze květináče s otvorem ve dně, který lze zasypat drenáží v podobě úlomků květináčů, aby ho půda neucpala.
 3. Vyhlubte jamku a vložte do ní cibulku zúženým koncem směrem vzhůru a kořeny směrem dolů (pokud je lze rozeznat).
 4. Jamky zasypte čerstvým substrátem a zalijte.

Dokonalá péče o hyacinty

Vyrašené hyacinty je vhodné přihnojit. Stačí hnojivo přidat do zálivky a porostou vám odolné květiny. Jinak hyacinty nevyžadují mnoho péče. Zajistěte, aby měly vždy mírně vlhkou půdu. Nejvíce péče vyžadují po skončení období květu. Pokud květiny na zimu připravíte správně, na jaře pak znovu vykvetou. Odkvetlým květinám dopřejte trochu hnojiva. Odkvetlé květy můžete odstřihnout, ale listy neodstraňujte. Přes ně se do cibulky dostávají živiny potřebné k tvorbě dalších květů. Až odkvetou všechny květy, zastřihněte stonek těsně nad úrovní půdy. V zimě bude cibulka dělat vše proto, aby byla připravena zase na příští jaro.

Nápady na podzim

Už jste přesvědčeni, že na podzim zasadíte hyacinty? Podívejte se na seznam doporučení, který jsme právě pro vás sestavili! Tyto odrůdy hyacintů by vám neměly uniknout!

Nejznámější odrůdou hyacintů je hyacint východní (Hyacinthus orientalis). Z této původní odrůdy se vyšlechtily téměř všechny odrůdy hyacintů. Pochází z oblasti Středozemí. V průběhu věků prošly šlechtěním a nyní jsou ještě krásnější než odrůdy ve volné přírodě. Vyberte si barvu a odrůdu podle vlastního vkusu. Stonek různých odrůd zdobí 2 až 40 květů.


U hyacintu mnohokvětého (Hyacinthus multiflora) vyrůstá z jedné cibulky hned několik stonků. Všechny stonky květinové cibulky zdobí nádherné květy, proto přináší dvakrát tolik radosti.

 

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom