Jarní horečku odstartují krokusy

Jarní horečku odstartují krokusy

Cibuloviny | 02 Duben 2021

Jakmile začnou krokusy (crocus) přecházet do květu, znamená to, že jaro už je tu! Únor sice patří ještě k zimním měsícům, ale zasvítí sluníčko a krokusy se najednou začnou drát na povrch. Všemi oblíbené krokusy hrají všemi barvami, často žlutou, bílou nebo fialovou a některé druhy mají i žíhaný vzor. Neváhejte a nechte se pohltit krokusovou horečkou!

Neobvyklé druhy krokusů

Na rozdíl od narcisů mají krokusy spíše hlízy nežli cibulky. Ne všechny druhy krokusů kvetou na jaře, některé se ukazují na podzim. Podzimní krokusy zasaďte ihned po zakoupení, nejlépe před koncem září, potom se ve vyhřáté půdě příliš dlouho neohřejí a brzy vyraší. U krokusů kvetoucích na jaře rozlišujeme druhy botanické a velkokvěté. Botanické druhy mají o něco menší květy a kvetou většinou už v únoru, oproti velkokvětým druhům, jejichž větší květy se objevují později, konkrétně v březnu.

Sázení krokusů

Krokusy se sází v období od září do prosince. Nejvhodnější doba výsadby se u jednotlivých druhů liší a závisí také na teplotě. Krokusy kvetoucí na podzim by se měly sázet už v září, krokusy kvetoucí na jaře však v období od října do prosince, když už půda není tak vyhřátá. Nezávisle na druhu krokusu je však určitě zasaďte dříve, než udeří první mrazíky. Většina druhů kvete v únoru nebo v březnu, některé dokonce vydrží až do dubna. Podzimní krokusy kvetou až v září nebo v říjnu a díky tomu rozjasní zahradu v jinak nevýrazném období!

 • Sázení do okrajových záhonů

Abyste se prací na zahradě mohli bavit i od září do prosince, pokud teplota neklesne pod bod mrazu. Sázení krokusů ve velkých trsech se opravdu vyplatí. Můžete zasadit 200 až 300 hlíz na metr čtvereční, čímž docílíte exploze barev. Pokud toužíte po přirozenějším vzhledu, rozhoďte hlízy na záhon a zasaďte je tam, kam dopadnou. Když zvolíte různé druhy, zahrada vám bude hrát všemi barvami. Krokusům to bezesporu sluší i na trávníku anebo dokážou barevně oživit prostor pod stromy nebo keři.

Nemůžou se nabažit slunečního svitu a na světlo také reagují. Když slunce svítí, květy se rozevřou, a až se schovává za mraky, zase se zavřou. Při sázení pod koruny stromů se ujistěte, že se k hlízám dostane dostatek slunečního svitu a že půda obsahuje dostatek živin, je dostatečně kyprá a řádně odvodněná. Pokud je půda příliš hutná, můžete teoreticky přisypat písek nebo drobný štěrk, aby voda odtékala snadněji. Vyhlubte jamky alespoň trojnásobné velikosti hlízy a ujistěte se, že je jamka dostatečně široká na to, aby se nepoškodily kořeny. Do vyhloubené jamky vložte hlízu krokusu zúženým koncem směrem vzhůru a kořeny směrem dolu. Jamky zasypte čerstvým substrátem a lehce jej upěchujte. Pokud se hlízy zdají dlouhou dobu suché, raději je zalijte. Pokud se blíží mrazíky, již vyrašené krokusy zakryjte.

 • Sázení krokusů do květináče

Krokusy vám kromě zahrady můžou dělat radost i na balkoně nebo na terase v koších nebo v květináčích. Ať už na zahradu nebo do nádoby, výsadbu je potřeba naplánovat na období před prvními mrazíky. Zvolte okrasný květináč dostatečně velký na to, aby se kořeny jednotlivých hlíz vzájemně neomezovaly v růstu. Dobrý růst rostlin můžete zajistit přidáním přírodních hnojiv do substrátu. Při silných mrazech doporučujeme zakrýt hlízy například bublinkovou fólií nebo ochrannými kryty. Další možností je přesunout květináče dočasně do kůlny.

Péče o krokusy

Krokusy nevyžadují téměř žádnou péči, až na období sucha, ve kterých jim můžete vypomoci trochou zálivky. Při teplotách pod bodem mrazu je potřeba hlízy zakrýt, aby je mráz nepoškodil. Po období květu hlízy často potřebují přihnojit, obzvláště pokud bylo jaro dlouhou dobu mírné.

Máte-li krokusy zasazené na trávníku, odložte sekání trávy než listy krokusů uschnou.

Volně rostoucí krokusy

Botanické druhy krokusů se dobře uchytí a rostou volně, pokud je necháte přirozeně se rozmnožovat. V tomto procesu jim můžete trochu vypomoci. Malé hlízky rostou na velkých hlízách tím, že čerpají živiny z původní hlízy. Každý rok na podzim, až krokusy odkvetou, vykopejte nové hlízky, rozdělte je na části a části vysaďte v různých částech zahrady. Pro zvýšení počtu nových krokusů tento postup opakujte každoročně. Hlavní je, abyste s listy po odkvětu nijak nemanipulovali.

Ať už vás zaujaly krokusy a chtěli byste si je vysadit, nebo dáte přednost dalším květinovým cibulkám nebo hlízám kvetoucím na podzim, určitě se podívejte na náš bohatý sortiment! Web Bakker.cz nabízí květinové cibulky nejvyšší kvality a velikosti, z kterých vyraší největší a nejsilnější květiny. Všechny naše květinové cibulky jsou opatřeny známkou kvality Holland Selection od nadace Stichting Kwaliteitskeurmerk. Znamená to, že všechny naše cibulky a hlízy jsou zdravé a můžeme zajistit 100procenntní záruku dobrého růstu a kvetení.

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom