Pět nejneobvyklejších kvetoucích cibulovin

Pět nejneobvyklejších kvetoucích cibulovin

Cibuloviny | 01 Duben 2021

Všichni milovníci rostlin si vychutnávají přehlídku barev, kterými kvetoucí cibuloviny zpestřují jarní sezónu. Tyto neobvyklé kvetoucí cibuloviny vypadají jinak a exotičtěji než ostatní. Netradiční kvetoucí cibuloviny dodají vaší zahradě, balkónu nebo terase obzvlášť úchvatný vzhled. Chcete mít příští jaro tu nejkrásnější předzahrádku? Pak letos na podzim vysaďte tyto kvetoucí cibuloviny.

1. Česnek sicilský

Česnek sicilský, který bychom neměli zaměňovat s jinými okrasnými cibulemi nebo česneky, je okouzlující rostlina. Tento okrasný česnek dosahuje obrovského, až metrového vzrůstu. Jeho květové pupeny před rozkvětem visí. Při rozkvětu se pupeny náhle zvednou. Barva tohoto okrasného česneku propůjčuje květům velmi nevšední vzhled: květy jsou zvenku zelené a bílé, zatímco na vnitřní straně se snoubí červené a žluté odstíny. Fascinující jsou i pro včely a motýly, kteří se v hejnech slétají na jejich nektar. Česneku sicilskému se bude dařit na plném slunci/v polostínu. Jeho nádherných květů si budete užívat v červnu a v červenci.

2. Lemované tulipány

Možná přemýšlíte, zda se jedná o kaktus nebo tulipán... Ve skutečnosti je to lemovaný tulipán. Okraje okvětních lístků tohoto tulipánu jsou úchvatně lemované rozčepýřenými zoubky. Naštěstí se o tyto zoubky nepopícháte. Tyto tulipány jsou samy o sobě velmi robustní. Jejich 45 cm vysoké stonky jsou základem silné a vysoké rostliny. Ať už tyto tulipány vysadíte v zahradě, na balkóně nebo terase, nezůstanou bez povšimnutí. Porostou na slunci i ve stínu a budou vytvářet úchvatné květy. Cibulky vysaďte na podzim a v dubnu a květnu si můžete užívat květů. Růžová barva hladce přechází v bílou a roztřepené okraje dodávají tomuto něžnému tulipánu drsnější vzhled. Chcete si zpestřit interiér? Stačí uříznout jednu nebo dvě květiny a dát je do vázy

3. Velkokvětý krokus ‘Pickwick’

Krokus je ve skutečnosti výjimkou v tomto seznamu, protože se vlastně nejedná o cibulovinu. Je to hlíza. Hlíza uchovává živiny v kořenech, v čemž se liší od květinové cibulky, která se vyživuje sama ze sebe. Přesto jsme krokus zařadili do seznamu pěti nejneobvyklejších kvetoucích cibulovin. Rozhodli jsme se tak proto, protože je ‘Pickwick’ se svým 15cm vzrůstem obr mezi krokusy. Připomíná nám zebru s nachovo-bílými proužky. Tento krokus ohlašuje příchod jara v březnu a dubnu. Krokus vykvete kdekoli; na slunci i ve stínu. A nejlepší ze všeho je, že si můžete vychutnávat jeho barev každý rok.

4. Oxalis versicolor / šťavel dvoubarevný

Šťavel dvoubarevný (oxalis versicolor) nám vždy trochu připomíná červeno-bílé cukrátko. Mohou za to jeho červeno-bílé květy ve tvaru kornoutu. Jejich středy však překvapí žlutou barvou. Stejně jako krokus, i šťavel dvoubarevný je hlíza. A řadí se mezi rostliny kvetoucí v létě. O Vánocích si těchto cukrátek neužijete: šťavel dvoubarevný kvete na plném slunci nebo v polostínu od července do října. Čím ještě je šťavel dvoubarevný zvláštní? Se vzrůstem 10–20 cm je to nízká rostlina. Perfektně se hodí do květináče na zahradním stole. Nebo ji vysaďte před jinou, velkou rostlinu, jako je česnek sicilský.

5. Lilie tygrovaná

O této exotické lilii tygrované by se dalo tolik vyprávět. Těchto květin si všimnete, jakmile vstoupíte do zahrady, a to díky jejich zářivě oranžové barvě. Díky kontrastním černým skvrnám jsou květy lilie tygrované ještě výraznější. Lilie tygrovaná vypadá jakoby neustále houževnatě odolávala poryvům větru – její okvětní lístky jsou zakroucené dozadu a tyčinky ční dopředu. Lilie tygrovaná dorůstá do úctyhodné výšky kolem 75–120 cm. Vysaďte lilii na stanoviště na plném slunci nebo v polostínu. Tato exotická tygří rostlina se objevuje pomalu od července do září, jako když se tygr nenápadně plíží za svou kořistí. Z každého stonku vykvete 12–20 květů. Nechte cibulky po odkvetení v zemi, další rok se objeví znovu.

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom