Sázení a pěstování jiřin

Sázení a pěstování jiřin

Cibuloviny | 02 Duben 2021

Jiřiny jsou pestrobarevné osvěžení Vaší zahrady. Díky množství barev, odrůd a tvarů jsou jiřiny velice oblíbené. Jiřiny bohatě kvetou od léta až do prvních mrazů. Přinášíme Vám užitečné tipy pro sázení a pěstování, aby Vám Vaše jiřiny přinesly hodně radosti!

Cibulovina kvetoucí v létě

Jiřiny patří mezi  cibuloviny kvetoucí v létě, i když rostou z hlíz. Hlízy se sází na jaře, v období od března do května. Pozor však na noční mrazy, jiřiny je snáší velice špatně. Můžete je ochránit tak, že je nejprve zasadíte do květináče. Nebo počkejte, až půda Vaší zahrady úplně rozmrzne. Se správnou péčí si po celé léto budete užívat krásné květy kulovitého tvaru. Rostlina kvete od července do listopadu.

Tipy na sázení

Jiřiny nejsou odolné vůči mrazu, proto lze hlízy sázet venku do hlíny teprve na konci dubna/počátku května. Můžete tedy vyčkávat, nebo se do toho pustit. Pěstujte jiřiny od začátku března doma v květináči. Říká se tomu předpěstování.

Hlízy vkládejte do květináče kořeny dolů a stonky nahoru. Vždy vybírejte hluboký květináč, aby měly kořeny dostatek místa pro růst. Květináč naplňte čerstvou zeminou určenou pro cibuloviny, a zeminu lehce přitlačte. Květináče postavte při teplotě alespoň 17 ºC na světlo a zeminu udržujte mírně vlhkou.

Od okamžiku, kdy skončí noční mrazy, můžete jiřiny přesunout ven. Buď je můžete postavit ven v květináči, můžete však hlízy přesunout také do půdy. Před přesazením do hlíny ponořte jiřiny do nádoby s vodou. Nechte je půl dne ležet ve vodě. Jiřiny zasaďte do hloubky minimálně 3 cm do jamky, která je dostatečně široká pro všechny kořeny. Jiřiny pěstujte na slunečném stanovišti, v úrodné, dobře propustné zemině.

Níže se podívejte na video s doporučením pro snadné pěstování cibulí a hlíz:

Tipy pro pěstování

Ve srovnání s jinými letními cibulovinami potřebují jiřiny o něco více péče. Ta začíná již před zasazením. Zajistěte, aby měly dostatek místa na slunci a aby byla zemina úrodná. není tomu tak? Pak zeminu smíchejte s organickými hnojivy. Hlízy tak zasadíte do zdravé zeminy. Kromě toho potřebuje jiřina další živiny ve formě hnojiv. Například cibule tulipánů takovou výživu nepotřebují. Díky těmto živinám získá jiřina více energie pro růst a vyhánění nových výhonků. Jsou u Vás nové výhonky oblíbenou potravou šneků a slimáků? Chraňte rostliny pomocí pastí a přípravků na podporu rostlin.

Využijte následující tipy, a Vaše jiřiny pokvetou ještě krásněji a déle:

 • Jakmile má rostliny tři nebo čtyři listy, odstraňte špičku. Rostlina tak zesílí.
 • Jiřiny s výškou nad 80 cm přivažte k tyčce pro lepší oporu.
 • Prsty olamujte boční poupata jiřin, podpoříte tak větší květy.
 • Odstřihněte boční výhony, které rostou přímo pod horním poupětem. Když horní květ odkvěte, vytvoří se na stonku nové výhony, na kterých se objeví květy.
 • Květy ze stonků odstraňujte. Jiřiny pak pokvetou až do pozdního podzimu.
 • Zajistěte jim dobré provětrání. Zabráníte tak tvorbě plísní na rostlině.

Uložení jiřin

Na podzim po odkvětu vyjměte hlízy jiřin z půdy. Hlínu pokud možno odstraňte nebo vypláchněte vodou. Dbejte na to, aby v hlízách nezůstala žádná voda. Hlízy jsou duté, pokud do nich pronikne voda, mohly by shnít. Proto by se měly hlízy po několik týdnů uskladnit v chladnu a suchu v obrácené poloze, aby se z nich odstranila vlhkost. Poté by se měly hlízy uložit nejlépe do nějaké bedýnky. Zakryjte je pilinami nebo suchým pískem. Na jaře pak můžete hlízy jiřin opět nechat rozkvést nebo rozmnožovat. Od konce léta až do konce podzimu se pak můžete radovat z vlastních nádherných jiřin!

Jiřina jako řezaná květina

Jakmile jiřina vyžene poupata, měli byste pravidelně odstraňovat boční výhony nahoře v paždí listů (dva až tři listy). Odstraňujte listy i poupata. Krásné květy na delších stoncích, které tak získáte, jsou také ideální jako řezané květiny do vázy. Pokud chcete použít jiřinu jako řezanou květinu, vložte stonky na několik sekund do vařící vody. Můžete je také ožehnout nad plamenem. Krásné květy jiřiny tak zůstanou déle čerstvé!

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom