Zahrada plná rostlin odrůdy allium

Zahrada plná rostlin odrůdy allium

Cibuloviny | 02 Duben 2021

Jste také milovníky rostliny allium? Pak jdete právě včas! Allium (ozdobný česnek) je květinová cibule přibližně se 700 odrůdami. Ty jsou jedna hezčí než druhá – s krásnými barvami a zvláštními tvary. Ozdobný česnek se perfektně kombinuje s všemožnými rostlinami, jak na zahradě, tak také v truhlíku. Tato cibulovina perfektně ladí s dalšími zahradními květinami i cibulovinami. Allium má kromě toho i velmi snadnou péči! Ačkoli miluje slunečná stanoviště, tato fascinující květina dokáže nádherně ozdobit i méně slunečnou zahradu. A znovu Vám vyroste i příští rok!

Rostlina, která kvete na konci jara

Většina druhů ozdobného česneku kvete v červnu, krátce po jarních květinách a nedlouho před většinou letních květin. Tyto cibuloviny jsou proto dokonalé pro přechod Vaší zahrady z jara do léta. Hlízy rostliny allium se musí sázet na podzim. Proto allium patří mezi jarní kvetoucí rostliny. Musíte sice trochu počkat, ale v květnu bude Vaše trpělivost bohatě odměněna! Všechny květy ozdobného česneku lze použít jako řezané květiny do vázy nebo do suchých vazeb. Květiny vydrží ve váze poměrně dlouho, přibližně dva týdny

Allium může navíc na stejném místě na zahradě vyrůstat po celá léta. Ihned po odkvětu poskytněte cibulím biohnojivo a nechte květy i listy kompletně odumřít. Uschlé listy odstřihněte, aby mohly květiny příští rok na jaře opět vyrašit. Ozdobný česnek v květináči není zpravidla odolný vůči mrazu, proto jej uložte na nezámrzné místo, například do stodoly.

Chtěli byste se dozvědět více o sázení a pěstování rostliny allium? Pak si přečtěte článek „ Allium: perfektní cibulovina na jaro a léto“

Allium je velice všestranná rostlina, a proto se dobře kombinuje s jinými cibulovinami a rostlinami. Existuje nesčetné množství kombinací rostlin a cibulovin. Přinášíme Vám několik příkladů pestrých kombinací a tipy, na co byste neměli zapomenout.

Fantastickou volbou je samozřejmě také kus zahrady osázený pouze jednou odrůdou rostliny allium. Tato cibulovina se totiž výborně hodí jako solitérní rostlina. Díky výraznému tvaru květů působí ozdobný česnek moderně a ozdobně v každé zahradě. Vyberte si například česnek sicilský (Allium siculum), jehož bílou barvu doplňují tmavě fialové okvětní lístky. Tato nápadná květina se krásně vyjímá i v květináči nebo v truhlíku. K tomu zvolte poněkud nižší odrůdy, jako je například Allium moly (česnek zlatožlutý). Efektní rostliny na terasu nebo na balkon!

 • Kombinace na záhonku

Kombinovat cibuloviny a rostliny na jednom záhonku je jako malovat obraz. Barvy musí být sladěné, žádná rostlina ani cibulovina nesmí mít navrch, místo musí být dobře zaplněné a rostliny musí přecházet jedna v druhou. Směs tvarů a barev pro velkolepý efekt. Zkombinujte kvetoucí zahradní rostliny různých tvarů a barev. Můžete si třeba založit krásný záhonek plný rostlin allium nakombinovaných s Iris germanica (kosatcem německým) nebo pivoňkami. Netoužíte po tak rozdílných barvách? Prohlédněte si naše balíčky cibulovin. Naleznete zde nádherné balíčky se zajímavými barevnými kombinacemi.

Velmi důležité jsou také výškové rozdíly mezi rostlinami na jednom záhonku. Vyberte si výšku a vysoké rostliny allium pěstujte na jednom záhonku například mezi jinými vyššími rostlinami. Vznikne tak krásný celek. Obrovské kulovité květy rostliny Allium 'Summer Drummer' vypadají nádherně společně s poněkud vyššími záhonovými rostlinami s fialovými a modrými květy, které kvetou ve stejném období (červenec-srpen). Mezi středně vysokými záhonovými rostlinami si vypěstujte odrůdy ozdobného česneku, které mají o něco nižší květ. Nápadné místo na zahradě tak vytvoří například ozdobné Allium Caeruleum a světle fialové Allium unifolium. Výborně se kombinují například s levandulí, modrým hlaváčem a dalšími středně vysokými zahradními rostlinami modré a fialové barvy. Záhonek však můžete osadit také rostlinami různých výšek. Rostliny odrůdy allium tak mohou například vyčnívat nad nižšími záhonovými rostlinami. Při přípravě nápadného záhonu si s tímto výškovým efektem můžete pěkně pohrát.

 • Kombinace v květináčích

Allium ve formě nižších odrůd je perfektní pro ozdobné květináče. Snadno si tak vyladíte svůj oblíbený odstín pro zahradu, terasu nebo balkon. Rostliny druhu allium zkombinujte s časně kvetoucími cibulovinami, a získáte tak moře květů, které Vám vydrží neskutečně dlouho. Nebo zvolte skvělou kombinaci s později kvetoucími jarními květinami. Nejste si jisti, jako cibuloviny byste chtěli zasadit do svého květináče? Pak se podívejte na naše „Flowerbulb Discs“! Tyto balíčky s cibulovinami nabízí směs rostlin allium a tulipánů. Kruh vložte do květináče, naplňte zeminou a zalijte vodou. O všechno ostatní se postarají cibule samotné.

Chtěli byste odhalit ještě další druhy cibulovin? Pak si prohlédněte náš rozsáhlý sortiment

Nejnovější články

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor
Zasaďte květinové cibulky do květináče
Tipy a triky pro sázení květinových cibulek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom