Exkluzivní palmy

Exkluzivní palmy

Pokojové rostliny | 07 Duben 2021

Mezi pokojovými rostlinami je palma nejrozšířenějším symbolem tropických krajů. S palmou si domů vnesete i neobyčejnou atmosféru. Bude jí to u vás doma slušet úplně všude. Nejenže palmy čistí vzduch, dokonce i skvěle vypadají! Můžete jimi například coby zelenou příčkou nenuceně rozdělit prostor a vytvořit si doma tropický koutek. Nebo si palmu v létě přestěhujete na terasu.

Známé druhy palem

Na světě je asi 5 tisíc různých druhů palem. Ne každá se však hodí do domácnosti. Nejznámější druh palem vhodný pro pěstování doma je rajská palma (Howea forsteriana) neboli kencie. Tato odrůda pochází původně z Austrálie a je charakteristická plnými vějířovitými listy. Tato palma dodá vašemu obývacímu pokoji dotek tropů. Další proslulá pokojová palma z čeledi arekovitých se jmenuje Chrysalidokarpus nažloutlý (Dypsis lutescens). Její listy sice rostou méně uspořádaně než u kencie, přesto si jí můžete domov fantasticky vyzdobit. Ačkoliv tyto palmy pochází ze stejné čeledi, Chrysalidokarpus nažloutlý pochází z jihovýchodní Asie. A jak se vám líbí cykas? Tato pichlavá palmička vydrží různé podmínky, proto se hodí dovnitř i ven. Tato pichlavá palmička přežije ve spoustě podmínkách. Tato palma má v oblibě slunná stanoviště. Tyto druhy i mnoho dalších najdete v našem sortimentu palem.

Péče o palmy

Palma je „nenáročná“. Každý druh palmy roste odlišně, liší se i tloušťkou nebo stavbou listů a často i pochází z jiné části světa, proto jim vyhovuje různý přístup. Ve vnitřních prostorách mají palmy nejraději vlhčí stanoviště. Vhodná se jeví například koupelna nebo kuchyně. Na jaře a v letních měsících palmy nejvíce osvěží lehký deštík. Po zbytek roku stačí palmu několikrát do měsíce rosit. Je potřeba hlídat, aby byl substrát vždy vlhký. Každé čtyři týdny dopřejte rostlině hnojivo, aby se těšila dobrému zdraví i vzhledu. Palmám obecně vyhovuje spíše středně světlé nebo světlé stanoviště, ale rozhodně ne přímé slunce. Umístěte tedy rostlinu na stanoviště mimo přímé slunce. Výjimku tvoří cykas, který teoreticky může zůstávat venku na přímém slunci, ale pouze pokud si na to postupně navykne.

Nejlepší nápovědou k péči o palmy jsou jejich listy. Zbarvily se listy úplně dohněda? To znamená, že rostlina má dostatek vody, nebo jí má příliš. Při přísunu příliš velkého množství vody se kořeny zatáhnou a přestanou vstřebávat potřebné množství zálivky. Zbarvují se listy dožluta? To znamená, že se rostlině dostává příliš mnoho slunce. Přesuňte rostlinu na světlé místo bez přímého slunce. Pokud se okraje listů zbarvují dohněda, znamená to, že listy stárnou a odumírají. Nevzhledné části listů můžete ostřihnout. U palem nové listy raší vždy ze středu koruny. Staré listy odstřihávejte co nejblíže ke kmeni.

Zajímavosti

 • Palmy čistí vzduch. Rostliny čistící vzduch přeměňují škodlivé částice ve vzduchu na kyslík a zvlhčují okolní ovzduší. Tyto rostliny vám doma zlepší kvalitu vzduchu.
 • Kencie nebo arekové palmy vykvétají pouze až dosáhnou určitého věku a výšky. Pokojová palma v květu je spíše výjimkou.
 • Většina palem není zdravotně závadná pro domácí zvířata.
 • Palmy nelze řízkovat. Rozmnožují se semínky.

Nejnovější články

Květiny vyjadřující city, které vám život naplní štěstím
Z lásky k vašim rostlinám
Hrátky se zelení v menších domácích prostorách

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom