Pokojové rostliny: kapradiny

Pokojové rostliny: kapradiny

Pokojové rostliny | 07 Duben 2021

Seznamte se s hustými a povzbudivými rostlinami tmavě zeleného až stříbrno-zeleného zbarvení různých velikostí: kapradinami! Opět se vrací do módy. Existuje mnoho různých druhů, které mají různé listy. Některé druhy mají listy zatočené, jiné zřasené nebo a listy některých druhů vůbec nejsou členité. Různé druhy kapradin tvoří velmi atraktivní skupinu zelených pokojových rostlin, které perfektně zapadnou do jakéhokoli domácnosti. Kapradiny se skutečně vrací do módy a sluší jim to jak uvnitř, tak venku. Navíc ještě k tomu vám kapradiny pomohou udržovat doma čistý vzduch.

Oblíbené kapradiny

Existují kapradiny různých druhů, velikostí a zbarvení. Nejznámějším druhem je Nephrolepis, neboli ledviník. Tato rostlina vnese svými živými světle zelenými listy do vašeho pokoje dotek hravosti. Podle měření je vůbec nejúčinnější rostlinou čistící vzduch. V porovnání s dalšími pokojovými rostlinami tato kapradina pohlcuje nejvíce nečistot. Celá řada kapradin čistí vzduch. To znamená, že rostlina toxické částice pohltí a přemění na čistý kyslík. Další dva rody kapradin v měření čištění vzduchu dosáhly vysokých hodnot, a to sleziníky (Asplenium) a tečkovky (Phlebodium). V neposlední řadě patří mezi známé druhy kapradin parožnatka. Na první pohled je zřejmé, že tento druh kapradiny vypadá úplně jinak. Její široké listy se tyčí směrem vzhůru a připomínají paroží. Druhy kapradin s pevnějšími a tužšími listy nepotřebují tolik péče, protože se z nich neodpařuje tolik vody. Sleziníky a tečkovky skvěle poslouží jako převislé rostliny.

Péče o kapradiny

Jako u ostatních pokojových rostlin je i u kapradin potřeba brát v úvahu množství světla, vody a hnojiva. Kapradinám je nejlépe na světlých stanovištích, ale bez přímého slunce. Rostlinu proto umístěte na místo s dostatečným množstvím nepřímého slunečního svitu. Tyto rostliny mají rády vlhký vzduch, proto není radno je umisťovat na okenní parapet nad topení. Tato rostlina se bude cítit jako ryba ve vodě v kuchyni nebo v koupelně. Pokud rostlinu chcete umístit na nějaké sušší místo, je potřeba okolní vzduch zvlhčit. Například tím, že vedle květináče umístíte nádobu s vodou. Voda se bude odpařovat a zvlhčí vzduch. Vhodné je také několikrát do měsíce kapradiny rosit. A vždy udržujte kořenový bal vlhký. Zalévejte pouze substrát kolem rostliny, nikdy nezalévejte střed samotné rostliny. Snažte se rostlinu nepřelít. Příliš vlhké kořeny mohou uhnívat. Kapradinám také podáváme hnojivo pro pokojové rostliny. Přihnojujte vždy jednou měsíčně ve vegetačním období, které trvá od jara přibližně do září. Má rostlina zežloutlé nebo oschlé listy? Odstraňte je, aby rostlina mohla živiny posílat raději zdravým listům.

Venkovní kapradiny

Některé druhy kapradin se hodí k pěstování na zahradě. Většinou jde o odlišné druhy než pokojové kapradiny. Mezi druhy kapradin, které dobře rostou na zahradě, patří: jelení jazyk celolistý (Asplenium scolopendrium), netík znožený (Adiantum pedatum) nebo srpovice (Cyrtomium). Tyto kapradiny jsou mrazuvzdorné a zůstávají zelené po celý rok. Proto se skvěle hodí na vaši zahradu jako stálezelený doplněk. Pokojové a venkovní kapradiny se tedy jednoznačně liší. Než si kapradinu pořídíte, pečlivě si přečtete informace na našich webových stránkách.

Chcete si domů pořídit kapradinu?

Nejnovější články

Květiny vyjadřující city, které vám život naplní štěstím
Z lásky k vašim rostlinám
Hrátky se zelení v menších domácích prostorách

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom