Pokojové rostliny: Rajská palma

Pokojové rostliny: Rajská palma

Pokojové rostliny | 07 Duben 2021

Rajská palma (Howea forsteriana) vnese do vašeho domu tropickou atmosféru. Tato palma se řadí do čeledi arekovitých a jejím původním domovem je Ostrova lorda Howea, který se nachází východně od Austrálie. Rajská palma je jednou z neoblíbenějších palem, nepotřebuje přílišnou péči, navíc hodně vydrží a bude spokojená kdekoli v domě nebo na veřejných místech. Když na její listy zasvítí slunce, rozzáří váš domov krásnými zelenými tóny. Věděli jste, že rajská palma u vás doma bude také čistit vzduch? Tato pokojová rostlina rovněž pomáhá zlepšovat vnitřní klima.

Jak se o rajskou palmu starat

Rajská palma jako jedna z mála palem snese i menší množství světla. Je to nenáročná pokojová palma, která potřebuje méně slunce, nežpalmy jiné. Umístěte ji do stínu nebo do polostínu. Nerostou palmě listy nebo přestala růst celá? V takovém případě ji posuňte blíže k oknu a dopřejte jí krapet víc světla. Pokud začnou listy ztrácet barvu nebo žloutnout, dostává se jí slunce naopak příliš mnoho. Tato palma ze všeho nejvíc ocení pokojovou teplotu. Proto ji neumísťujte do chladu a míst, kde je průvan nebo poblíž radiátoru, kde je naopak větší teplo.

Nejlépe bude palma prospívat, když bude kořenový bal stále trochu vlhký. Nikdy by však neměla být zalitá tak moc, že na spodu květináče zůstane vrstva vody. Pokud by se tak stalo, kořeny mohou začít uhnívat. Každých pár dnů zalijte rajskou palmu malým množstvím vody. V zimě ji postačí zalévat jednou za 10 dnů. Pokud vyroste, dostává příliš světla nebo ji umístíte do teplého prostředí, může však vyžadovat vody o něco více. Před zaléváním proto vždy nejprve zkontrolujte zeminu a ujistěte se, zda květina vodu potřebuje. Pokud je v místnosti suchý vzduch, doporučujeme palmu čas od času rosit. Můžete ji také osprchovat, nebo ji dát ven na lehký deštík, krásně ji to vzpruží a předejdete rovněž napadení sviluškami. K rosení použijte nejlépe destilovanou nebo měkčenou vodu.

Aby rostla do krásy, dopřejte jí každé 2 až 3 týdny v období mezi dubnem a zářím také trochu hnojiva pro palmy. Poskytnutí těch správných živiny je důležité především pro její optimální růst. Smíchejte tekuté hnojivo s vodou nebo použijte rozpustné tyčinky. Obojí poskytne rostlině přesně takovou výživu, jakou potřebuje. Rajská palma neroste v zimě, a proto ji v tomto období není třeba hnojit.

Co je dobré vědět!

 • Rajská palma roste poměrně rychle a zhruba jednou za dva roky bude potřebovat přesadit. Použijte květináč, který bude větší alespoň o jednu velkost nebo o 3 cm. Při přesazování vždy používejte čerstvý substrát.
 • Pokud listy změní barvu, palma se vám snaží něco říct. Žluté znamenají příliš světla, hnědé zase příliš málo světla nebo mnoho vody. Pokud se okraje listů zbarvují dohněda, znamená to, že odumírají. Nezapomeňte se o rostlinu postarat a problematické listy odstřihnout.
 • Rajská palma se rozmnožuje semínky. Řízky nebudou životaschopné. Rozdělením kořenového balu sice můžete rostlinu množit, nejedná se však o bezpečný postup, jelikož při něm rostlina může odumřít.
 • Tato palma není zdravotně závadná pro domácí zvířata.

Nejnovější články

Květiny vyjadřující city, které vám život naplní štěstím
Z lásky k vašim rostlinám
Hrátky se zelení v menších domácích prostorách

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom