Toulitka ve vodě

Toulitka ve vodě

Pokojové rostliny | 07 Duben 2021

Rostliny pěstované ve vodě jsou v posledních několika letech v kurzu a těší se čím dál větší popularitě. V obývacím pokoji zaručeně upoutají pozornost. Od běžných rostlin v květináčích na okenním parapetu se značně liší. Pěstování rostlin ve vodě se nazývá hydroponie. Toulitka se pro pěstování ve vodě dokonale hodí. Když toulitce propláchnete kořeny a umístěním tuto pokojovou rostlinu do skleněné vázy jako kytici, vytvoříte z ní během chvilky opravdový skvost. Je skvělé pozorovat, jak kořeny rostliny rostou. Navíc si už nebudete muset dělat starosti s tím, že jste svou rostlinu zapomněli zalít. To vše dělá z toulitky příjemnou a nenáročnou dekoraci.

Jak na to: Toulitka ve vodě

Své vlastní rostliny ponořené ve vodě si můžete snadno přichystat následujícím způsobem:

 • Obstarejte si velký kbelík.
 • Vyjměte rostlinu z pěstebního květináče a opatrně opláchněte kořeny pod vlažnou vodou (studená by jim způsobila šok) a očistěte je od zeminy. Dávejte však pozor, abyste kořeny nepoškodili.
 • Naplňte vodou vázu (při pokojové teplotě), dokud nejsou kořeny zcela ponořené.
 • Najděte doma to pravé místo, kam vázu umístit. Tak snadné to je!

Tip navíc: Aby se vám ve váze nezačal usazovat vodní kámen, použijte místo vody z kohoutku pramenitou vodu ze supermarketu. Pramenitá voda také obsahuje plno minerálů, které napomáhají rostlině v růstu.

Péče o hydroponicky pěstované pokojové rostliny

Péče o hydroponicky pěstované pokojové rostliny je snadná. Stačí je zalévat jen sporadicky. Vodu je třeba měnit přibližně jednou za tři týdny. Při obměně vody nezapomeňte vázu vyčistit. Odstraňte z vázy veškeré usazeniny vodního kamene a řasy. Poté vázu znovu naplňte vodou, ideálně pramenitou či dešťovou. Kromě čerstvé vody potřebují rostliny také hnojivo. Hnojivo jim dodávejte jednou za měsíc. Používejte tekuté hnojivo, které se přidává do vody. Často stačí jen kapka.

Na rozdíl od zasazených pokojových rostlin kořeny hydroponicky pěstovaných rostlin jen tak neuhnijí. Přizpůsobí se, aby dokázaly přežít ve vodě. Dbejte na to, aby listy nepřišly do kontaktu s vodou. Ve vodě totiž začnou uhnívat. Sledujte, zda se rostlině ve vodě daří. Nemusí se jí totiž řádně přizpůsobit. V takovém případě listy rostliny zežloutnou nebo začnou opadávat. Pokud je rostlina ve špatném stavu i po přidání hnojiva, doporučujeme, abyste ji z vody vyndali. Pak ji můžete místo toho zasadit.

Které rostliny jsou vhodné pro hydroponii?

Existuje mnoho pokojových rostlin, které dokáží růst ve vodě. Avšak zatímco některé ve vodě zvládnou žít roky, některé v ní tak dlouho nevydrží. Kromě toulitky je velmi známou rostlinou, které se skvěle daří ve vodě, i klusie větší. Tato rostlina pochází z mangrovových lesů, takže ráda roste ve vodě. Kromě toho lze ve vodě vysazovat i monstery, filodendrony, a dokonce také sukulenty a kaktusy. Tímto způsobem lze pěstovat pelargonie, begonie, břečťany, a dokonce i toulcovky. Výběr je tedy dost pestrý. Vždy byste však měli věnovat pozornost tomu, jak se rostlině daří, protože je pochopitelně nutné, aby byla zdravá.

V neposlední řadě můžete ve vodě pěstovat také řízky. Existuje mnoho pokojových rostlin, které lze pěstovat jako řízky ve vodě, včetně těch, které nebyly zmíněny výše. U řízků ve vodě většinou rostou kořeny rychleji. Po dvou nebo třech týdnech, jakmile jsou řízky silné, je můžete zasadit do květináče.

Začínáte s pokojovými rostlinami? Podívejte se na naši širokou nabídku pokojových rostlin.

Nejnovější články

Květiny vyjadřující city, které vám život naplní štěstím
Z lásky k vašim rostlinám
Hrátky se zelení v menších domácích prostorách

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom