Pěstování zeleniny: kde začít?

Pěstování zeleniny: kde začít?

Užitková zahrada | 01 Únor 2021

Zahradničení není jen zábava, ale také relaxace. Co může být lepší, než strávit příjemný den prací na zahradě? Je to prostě skvělé, zvláště když si později budete moci užívat vlastnoručně vypěstovaného ovoce a zeleniny! Ale kde je nejlepší začít se založením zeleninové zahrádky? Plán pro zeleninovou zahrádku krok za krokem na Bakker.cz vám usnadní vytvoření dokonale jedlé zahrady.

Krok 1. Zvolte si místo pro svou zeleninovou zahrádku

Může se zdát divné vybírat místo pro zeleninovou zahrádku předtím, než nakoupíte všechno, co pro ni budete potřebovat. Nicméně je mnohem snazší dělat další rozhodnutí týkající se vaší zeleninové zahrádky, když už máte rozhodnuto, kde budete pěstovat. Chcete raději začít v malém? Pak si můžete pro začátek pořídit třeba bylinku v květináči do kuchyně. Chcete se do zahradničení pustit hned naplno? Potom nejprve zvažte, zda chcete přeměnit celou zahradu na opravdový ovocno-zeleninový ráj, nebo raději začnete zvolna, třeba s pěstitelským boxem na balkóně? Rozhodování o umístění a velikosti zeleninové zahrady v prvním kroku usnadní výběr plodin, které chcete pěstovat.

Krok 2. Vyberte plodiny, které budete pěstovat

Nyní, když jste se rozhodli o velikosti vaší zeleninové zahrádky, můžete začít vybírat, které ovoce, zeleninu a bylinky chcete pěstovat. Vyberte si své oblíbené rostliny, ale ujistěte se, že počítáte s prostorem, které rostliny zaberou, ať už se jedná o rostliny do volné půdy nebo do květináčů či pěstebních nádob, s dobou výsevu a s dobou sklizně. Různé typy ovoce a zeleniny mohou mít velmi různá období výsevu. Některé typy je třeba zasadit na jaře, jiné v létě.

Krok 3. Opatřete si vše, co budete potřebovat

Jakmile dokončíte plánování své zeleninové zahrádky, nastane čas na pořízení všeho potřebného. Co budete potřebovat?

 1. Volitelné: pěstitelský box nebo zeleninový záhon. Pokud se nechcete ihned naplno ponořit do zakládání velké ovocné a zeleninové zahrady, bude pro začátek ideální variantou pěstitelský box. Je to skvělý způsob, jak založit menší zeleninovou zahrádku.
 2. Textilie pro regulaci růstu plevelu. Udělejte si to co nejjednodušší. Používání krycí vrstvy nebo textilie pro regulaci růstu plevelu je dobrý způsob, jak ušetřit čas. Vy strávíte méně času pletím a vaše rostliny budou moci v klidu růst.
 3. Pěstební substrát je velmi důležitý pro zdraví rostlin a výsledek vašeho pěstování. Doporučujeme speciální substrát pro zeleninové zahrady. Obsahuje živiny až na 100 dní a stimuluje růst rostlin.
 4. Nejdůležitější položkou na seznamu jsou samozřejmě semínka. Vyberte si semínka svého oblíbeného ovoce, zeleniny nebo bylinek.
 5. Pěstební tunel je důležitý pro všechny rostliny v zeleninové zahrádce, které nejsou schopny odolat větru nebo studenému počasí. Pokud chcete mít zeleninovou zahrádku venku po celý rok, pak se bez něj neobejdete.

Hodí se také rám pro popínavé rostliny nebo speciální síť pro minimalizaci působení škůdců v zeleninové zahrádce.

Krok 4. Setí uvnitř

Některé ovoce a zeleninu, např. rajčata a papriky, je potřeba po určitou dobu pěstovat uvnitř, než je vysadíte ven. Nejlepší doba pro setí uvnitř je únor a březen. Pěstujte semínka v malém ale masivním pěstitelském boxu nebo květináči, pokud možno s otvory ve víku, aby byla umožněna ventilace. Umístěte do pěstitelského boxu vlhkou zeminu. Ujistěte se, že není přemokřená, aby semínka nezplesnivěla. Potom umístěte pěstitelský box na slunné místo a čekejte, až začnou rostlinky růst.

Krok 5. Venkovní zeleninové zahrádky

Čas jít ven! Kde nejlépe založit zeleninovou zahrádku? Většinu informací lze nalézt na obalu semínek. Pečlivě si přečtěte veškeré informace o tom, jaké rozestupy by měly být mezi rostlinami, a podle toho rozdělte pěstitelský box, květináč nebo záhon. Pro některé ovocné nebo zeleninové rostliny je vhodnější umístění vzadu a pro některé vepředu. Před setím se ujistěte, že je zemina uvolněná a důkladně zalitá. Potom vytvořte prstem malé důlky (dbejte na správné rozestupy mezi nimi) a do každého důlku umístěte několik semínek. Pečlivě důlky zahrňte zeminou a zalijte je. Nezapomeňte všechny rostliny popsat! Tak nezapomenete, co pěstujete. Po několika dnech uvidíte první výhonky rašící ze zeminy. Pokud z některého důlku vyroste několik rostlinek, odstraňte ty nejmenší. Tak zajistíte, že si rostliny nebudou navzájem překážet. Pak už zbývá jen čekat, až všechno vyroste. Buďte trpěliví – je jenom otázka času, kdy si budete moci začít užívat sklizně ze své zeleninové zahrádky.

Chtěli byste si založit vlastní zeleninovou zahrádku? Prohlédněte si náš široký sortiment pro zeleninové zahrady.

Nejnovější články

Zahrada pro řezání plná ovoce a zeleniny
Předpěstování ve vnitřních prostorech: začněte se zeleninovou zahradou uvnitř a odměnou vám bude chutná sklizeň
Základní výbava pro vaši první zeleninovou zahradu

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom