Předpěstování ve vnitřních prostorech: začněte se zeleninovou zahradou uvnitř a odměnou vám bude chutná sklizeň

Předpěstování ve vnitřních prostorech: začněte se zeleninovou zahradou uvnitř a odměnou vám bude chutná sklizeň

Užitková zahrada | 26 Březen 2021

Sázení uvnitř tvoří důležitou součást práce na zeleninové zahradě. Předpěstuje si zranitelné druhy zeleniny a ovoce ve vnitřních prostorech, než je přesunete ven. Tento proces se nazývá předpěstování ve vnitřních prostorech. K sázení ve vnitřních prostorech se hodí mít na zahradničení vlohy. Malinkým rostlinám a jejich potřebám je nutné věnovat veškerou pozornost. Pokud na zahradničení zrovna vlohy nemáte, netřeba věšet hlavu. V tom vám můžeme být nápomocni. Všechny důležité informace se dozvíte v tomto příspěvku na blogu.

Proč je potřeba začít předpěstováním ve vnitřních prostorech?

Stručně a jasně: našly by se tři důvody.

 1. Zaprvé, některé plodiny bez přísunu tepla a světla nevyklíčí a navíc by ani nezískaly správnou chuť. Rajčata, chilli papričky, sladké papriky a podobné druhy zeleniny totiž obvykle rostou v teplejších krajích. Pokud je tedy vysadíte do chladnějšího prostředí, může se stát, že vůbec nevyraší nebo budou bez chuti.
 2. Zadruhé, některé odrůdy mají velmi dlouhé období růstu. Kvůli tomu může být potřeba začít s pěstováním už v zimních měsících. Venku je pořád ještě zima, nebojte se proto začít se zeleninovou zahradou uvnitř. Předpěstujte si ve vnitřních prostorech například brokolici nebo celer.
 3. V neposlední řadě, nejeden zapálený zahradník začíná s výsadbou uvnitř, aby se mohl ze sklizně těšit dříve. Pokud začnete s výsadbou ve skleníku, můžete nespočet plodin vysadit a dokonce i sklidit dříve.

Upozornění: Předpěstování ve vnitřních prostorech je sice vhodné pro většinu druhů zeleniny a bylinek, nikoli však pro všechny. Tento postup se nedoporučuje u kořenové zeleniny, tedy například mrkve, ředkve nebo pastináku.

Jak začít s výsadbou ve vnitřních prostorech?

Při sázení uvnitř je potřeba rostlinám věnovat trochu větší pozornost než u venkovních zeleninových zahrádek. Semínka nejprve zasaďte do speciálních pěstebních květináčů. Díky tomu, že takové květináče jsou vyrobeny z kompostovatelného materiálu, je později můžete přesadit přímo do květináče nebo do zahradního truhlíku. Naplňte květináče směsí substrátu pro zeleninové zahrady a vermikulitu. Zajistíte přísun potřebných živin a stejnorodé prostředí, aby mohla semínka vesele klíčit. Potom květináče umístěte na světlé vyhřáté místo. Ke klíčení je potřeba teplo a vlhkost. Dejte pozor, abyste je nepřelili, jinak by mohlo dojít ke zplesnivění kořenů. Až semínka vyklíčí, přesuňte květináče na o něco chladnější místo, jinak stonky porostou moc rychle a budou působit ochable. Ideální by bylo místo, kde se teplota pohybuje okolo 15 stupňů Celsia. Jakmile malým rostlinkám naroste víc než jen stonek, je na čase pěstební květináče přesadit do květináčů. Dopřejte rostlinám hnojivo a častou zálivku.

Kdy nastane vhodná chvíle přesunout rostliny ven?

Záleží na druhu zeleniny nebo ovoce. Mnoho plodin můžete přesunout ven už v dubnu, jakmile začne hezké počasí. Druhy zeleniny náchylnější na zimu není radno přesouvat ven do truhlíku na zeleninu dřív než na konci května. Samozřejmě, že roli hraje i aktuální počasí. Konkrétní informace k jednotlivým rostlinám si vždy přečtěte na obalu nebo na příslušné stránce na webu Bakker.cz.

Zásadní je rostliny na pobyt venku postupně připravovat. Přípravou myslíme to, že každý den necháte rostliny venku o něco déle, aby přivykly venkovnímu vzduchu. Po čtyřech nebo pěti dnech už jsou plodiny připravené na přesazení do truhlíku na zeleninu nebo do volné půdy. Vytáhněte rostlinu z květináče a jemně hlínu rozryjte. Potom kořeny rostliny ponořte do kbelíku s vlažnou vodou. Díky tomu rostlina před přestěhováním načerpá do kořenového systému dostatek vody. Pak už nezbývá než ji zasadit do země. Vykopejte jamku, která je o něco hlubší než je výška květináče, v němž rostlina vyklíčila, a vložte do ní připravenou rostlinu. Potom jamku zasypejte čerstvým substrátem pro zeleninovou zahradu a jemně ho upěchujte. Už za týden by rostliny měly znovu začít růst, hned jak se na novém místě zakoření.

Chtěli byste si založit vlastní zeleninovou zahrádku? Potom se podívejte na široký sortiment pro výsadbu a péči o zeleninu Nechybí zde semínka ani další základní zahradnické potřeby.

Nejnovější články

Základní výbava pro vaši první zeleninovou zahradu
Pěstování zeleniny: kde začít?
Městské zahradničení

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom