Základní výbava pro vaši první zeleninovou zahradu

Základní výbava pro vaši první zeleninovou zahradu

Užitková zahrada | 28 Únor 2021

Nejlepší dobou pro založení (první) zeleninové zahrady je právě jaro. Sluníčko opět nabírá na síle a vaše zelenina, ovoce a bylinky se jej nemůžou nabažit. Když zasadíte na jaře, ze sklizně se budete moct těšit už hned v létě. O zeleninovou zahradu se v posledních letech zajímá čím dál více lidí – baví totiž každého. Chcete to také zkusit? Společnost Bakker vám ráda ukáže základy, abyste mohli mít již brzy radost ze své první sklizně. V tomto příspěvku vás provedeme vším, co potřebujete k založení své první zeleninové zahrady. Máte už úvodní přípravu za sebou? Potom si určitě přečtete další článek o zakládání zeleninové zahrady – k přečtení zde.

Zeleninová zahrada: na lokalitě téměř nezáleží

Když se řekne zeleninová zahrada, většina lidí si představí skleník, ale jde to i jinak! Zeleninovou zahradu si můžete založit na mnoha jiných místech, která by vám třeba ani nepřišla zprvu na mysl: na velké zahradě, ve vyvýšeném záhonu, v květináči na balkoně nebo dokonce i uvnitř – fantazii se meze nekladou. Umístění zeleninové zahrady je naprosto zásadní. Mnoho druhů ovoce a zeleniny se nemůže nabažit sluníčka. Nejlépe vám rostliny prostou na zahrádce orientované na jih. Neznamená to sice, že jinde zelenina dobře neporoste, přesto je vhodné vybrat vždy nejslunnější stanoviště, venku i uvnitř.

Vyvýšený záhon ihned k použití

Stačí najít vhodné místo a můžete se dát do práce na vyvýšeném záhonu. Samozřejmě, že byste si mohli nějaký sami vyrobit, ale koupit si vyvýšený záhon ihned k použití je rozhodně jednodušší. S pěstitelským stolem Elho nejenže bude pěstování snadné, ale také udržitelné. Tento praktický vyvýšený záhon je vyroben z recyklovaného plastu. Větší vyvýšené záhony není špatné rozdělit na menší části, abyste měli hned na začátek v rostlinách pořádek. Prostor lze rozdělit drobnými lištami a označit si jednotlivé části, abyste nezapomněli, kde jste co zasadili. Zadní strana vyvýšeného záhonu se ideální hodí k umístění konstrukce pro popínavé rostliny. Popínavé druhy plodin, jako je hroznové víno nebo lilek, můžete pěstovat úplně sami.

Začněte s klíčením uvnitř

Některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata nebo papriky, je potřeba nechat vyklíčit ve vnitřních prostorech. Tyto druhy by přímou výsadbu venku nepřežily. Proto semínka nejprve nechte vyklíčit a přesuňte je ven až když vyraší malé rostlinky. Například rajčata je potřeba naklíčit a pěstovat doma po dobu osmi týdnů předtím, než se můžou přesunout ven. I u dalších druhů zeleniny, jako je čekanka a další odrůdy salátu, se může předpěstování uvnitř vyplatit. Jelikož se nemusíte spoléhat na počasí, můžete se setím začít mnohem dříve. Někdy se díky tomu můžete i těšit dříve ze sklizně. K vnitřnímu předpěstování jsou potřeba sadbovací plata nebo sadbovače. Zasaďte semínka zeleniny do sadbovače. Do dna květináčů vždy udělejte otvor, aby byly dobře odvodněné. Naše přírodní sadbovače jsou vyrobené z kompostovatelného materiálu. To znamená, že rostliny není nutné přesazovat – kořeny mohou květináčem volně prorůstat. To se při přesunu rostlin ven opravdu hodí. Těsně po výsadbě je klíčové dopřát rostlině vydatnou zálivku. Abyste nemuseli tak často zalévat a poskytli jste rostlinám ty nejlepší podmínky, umístěte sadbovací plata do skleníku a přeneste je do vyhřáté místnosti. Chcete-li růst rostlin podpořit ještě víc, zvažte použití tepelné lampy. Tyto lampy lze použít i pro vnitřní zeleninovou zahradu ve stinnější místnosti. Zajistíte tím, že vaší zelenině, ovoci i bylinkám se vždy dostane dostatek světla a tepla.

Základem pořádně sklizně je dobrá péče

Není překvapením, že základem zahradničení je dobrý substrát. Pro zeleninové zahrady doporučujeme použít speciální substrát pro zeleninové vyvýšené záhony. Obsahuje veškeré živiny, které ovoce a zelenina potřebují. Substrát dokonce obsahuje tolik živin, že v počáteční fázi růstu ani nemusíte rostlinu přihnojovat. Doba, po kterou dostává rostlina dostatek živin ze substrátu, je vždy uvedena na obalu. Až skončí, můžete dodávat živiny navíc v podobě hnojiva pro zeleninové zahrady. Nejvíce se vyplatí používat hnojiva s přísadami pro posílení rostliny. Ty podpoří vývoj imunitního systému rostliny, aby se sama dokázala chránit před škůdci a chorobami. Pokud chcete rostlinu ochránit co nejlépe také proti hmyzu, můžete zeleninovou zahradu pokrýt fólií. Zeleninovou zahradu může ochránit také mulčovací vrstva. Mulč zlepšuje vlastnosti půdy, zamezuje růstu plevele a zadržuje teplo i vlhkost.

Neměli byste zapomínat hlídat, jestli v zeleninové zahradě neroste plevel, a pokud ano, šetrně se ho zbavovat. Jinak by plevel mohl prorůst do kořenového systému rostlin. Výskyt plevele kontrolujte jednou týdně. Plevele ve vyvýšeném záhonu se dá obecně zbavit jednoduše správnou péčí a různorodým zastoupením rostlinných druhů.

Najděte si nový koníček

Chtěli byste si založit vlastní zeleninovou zahradu? Máme pro vás nákupní seznam potřeb pro vaši první zeleninovou zahradu. Můžete dokonce se sázením některých druhů zeleniny začít už v zimě, než budete moct osadit celý venkovní záhon na jaře. Nic neodkládejte a pořiďte si zahradnické potřeby ještě teď. Další seznam pro vás máme nachystaný níže.

Základ zdravé zeleninové zahrady:

 • Nádoba pro pěstování zeleniny do venkovních prostor (v jakýchkoli rozměrech)
 • Vybavení na rozdělení zeleninové zahrady na části
 • Sadbovače
 • Skleník
 • Substrát vhodný pro zeleninové zahrady
 • Hnojivo pro zeleninové zahrady
 • A hlavně, nezapomeňte semínka oblíbených druhů zeleniny, ovoce i bylinek!

Mohlo by se hodit:

 • Tepelné lampy pro vnitřní zeleninovou zahradu
 • Konstrukce pro popínavé druhy
 • Plachta
 • Secí strojek
 • Zahradní nářadí na výsadbu a péči o vaši zeleninovou zahradu

Nejnovější články

Zahrada pro řezání plná ovoce a zeleniny
Předpěstování ve vnitřních prostorech: začněte se zeleninovou zahradou uvnitř a odměnou vám bude chutná sklizeň
Pěstování zeleniny: kde začít?

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom