Bambus Fargesia

Bambus Fargesia

Zahradní rostliny | 02 Únor 2021

Pro asijskou atmosféru nebo jen tak pro přidání zeleně do zahrady: Bambus Fargesia. Jedná se o nejznámější druh neinvazivního bambusu. Perfektně se hodí do živého plotu v zahradě!

Zahrada plná zelených trav

Bambus patří do čeledi trav Poaceae. Není však obyčejná tráva. Na rozdíl od ostatních trav jsou jeho stonky duté. Kromě toho jsou různé druhy bambusů obzvlášť oblíbené pro neobyčejnou výšku, do které mohou dorůstat. Existuje mnoho různých druhů bambusu. Nejběžnější druhy bambusu, které nacházíme v zahradách, patří do rodu Fargesia. Důvodem je to, že bambusy Fargesia jsou neinvazivní. To znamená, že se rostlina nezačne volně rozrůstat po celé zahradě. Rostliny tohoto rodu zůstávají relativně malé a šíří se jen pomalu. Tím se liší od členů ostatních rodů bambusu, které mohou být velmi invazivní. Bambus Fargesia je v létě i v zimě stálezelený.

Pěstování bambusu v živém plotu

Bambus můžete pěstovat v zahradě kdekoli. Některé druhy jsou dokonce vhodné pro pěstování v květináčích. Bambus Fargesia se však většinou používá jako rostlina do živých plotů. Vděčí za to značné výšce a nádherné plnosti, které rostliny mohou dosáhnout. Fargesii se bude dařit na jakémkoli místě v zahradě. Půda, ve které roste, by měla být neustále mírně vlhká. Dařit se mu může i na slunných místech. Vykopejte široký příkop, do kterého umístíte rostliny. Kořenové baly rostlin umístěte do příkopu tak, aby mezi nimi byly rozestupy cca 30–40 centimetrů. Naplňte příkop čerstvým kompostem a řádně rostliny zalijte, aby se dobře ujaly.

Bambus Fargesia roste díky vytváření nových výhonků. Rostlina je vytváří každý rok. Výhonky rostou od země skrz rostlinu samotnou. Porostou tedy jen do výšky a budou o něco plnější. Nikdy se nebudou volně rozrůstat do jiných směrů. Až rostliny dorostou do výšky zhruba tří metrů, přestanou růst a budou už jen košatět. Fargesia by měla vyrůst do šířky zhruba 80–100 cm. Stručně řečeno, je to krásná plná zelená rostlina do živého plotu!

Péče o bambusy Fargesia

Bambus Fargesia vyžaduje pouze minimální péči. Rostliny jsou nenáročné na typ půdy, potřebují hnojení zhruba 2x ročně a jsou mrazuvzdorné. Proto mohou tyto rostliny být celoročně venku a nevyžadují mnoho péče. Nejdůležitější je, aby měly rostliny bambusu dostatek vody. Protože má spoustu listů a neustále vytváří nové, často bývá velmi žíznivá. Rostlina vám sama dokáže napovědět, kdy ji máte zalít. Listy se začnou lehce zakrucovat, aby se zabránilo odpařování. Umístěte ke kořenům zahradní hadici a rostliny zalijte. 

Třímetrový živý plot může být možná až moc vysoký. Naštěstí se Fargesia velmi snadno zastřihuje. Nejlepší doba na zastřihování je v červnu. Ostříhejte nové výhony i staré větve na požadovanou výšku. Rostlinu můžete také sestříhat do určitého tvaru. Například můžete na živém plotu vytvořit pěkný oblouk. Nebojte se rostliny zastřihnout více. Každý rok se objeví nové výhonky a rostliny se zase rozrostou.

Chcete se dozvědět více o péči o Fargesii a další druhy bambusu? Přečtěte si náš blog o péči o bambusy. 

Nejnovější články

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin!
DIY: Skvělé kytice a květinová aranžmá na Den matek
Deset nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom