Přesazování zahradních rostlin

Přesazování zahradních rostlin

Zahradní rostliny | 08 Leden 2021

Zahrada je jako malý zelený ráj: každý den si v něm můžete užívat svého vlastního kousku přírody. Jsou zde vaše oblíbené stromy se zahradními rostlinami a zpestřují váš den. Sortiment zeleně pro zahrady je tak široký, že je velmi obtížné si vybrat. Ať už jsou to kvetoucí cibuloviny, stromy, popínavé rostliny nebo půdokryvné rostliny, všechny vás rozveselí. Jednou za čas chcete mít v zahradě něco nového. Nové barvy, nové rostliny a nové uspořádání. Ve vaší zbrusu nové zahradě by samozřejmě mělo být místo pro vaše oblíbené rostliny. Přesaďte je na nová místa.

Přesazování stromů, keřů a trvalek

Přesazování stromů, keřů a trvalek se také provádí v období od října do března. V tomto období jsou rostliny ve vegetačním klidu, bez listí. Rostliny, zejména stromy, které rostly na stejném místě po dlouhou dobu, nelze přesadit. Jejich šance na přežití by byla velmi nízká. Při přesazování je klíčové zachovat kořeny pokud možno netknuté. Nejlepší čas pro přesazování je brzy ráno nebo pozdě večer, protože v této době neproudí míza, nebo proudí jen omezeně. Kromě toho doporučujeme vybrat si pro přesazování oblačný den, aby nedošlo k poškození kořenů sluncem.

Při přesazování stromů, keřů a trvalek postupujte podle následujících kroků:

 1. Abyste připravili rostlinu na přesazení, vykopejte brázdu asi 40 cm od kmene (ideálně měsíc předem). Díky tomu mohou z kořenového balu vyrůst nové kořeny jako náhrada za ty, které byly poškozeny při kopání. Tyto kořeny budou potřeba, aby se rostlina mohla přichytit k novému stanovišti a vstřebávat živiny.
 2. Vykopejte kořenový bal, ale buďte opatrní a snažte se poškodit co nejméně kořenů. Zabalte kořenový bal do kusu látky, abyste jej ochránili.
 3. Na novém stanovišti, kde bude rostlina umístěna, vykopejte jámu větší než kořenový bal. Vždy si vyberte nové místo s čerstvou zeminou pro prevenci škůdců na rostlině. Než umístíte kořenový bal do země, vždy nejprve zeminu uvolněte.
 4. Vložte kořenový bal do jámy tak, aby byla jeho horní část těsně po povrchem. Poznámka: Pokud je kořenový bal nad úrovní zeminy, může vyschnout.
 5. Pevně zeminu kolem kořenů upěchujte, aby si mohly kořeny vytvořit se zeminou dobrý kontakt.
 6. Dopřejte rostlině vydatnou zálivku. To je důležité z několika důvodů. Za prvé voda vytěsní vzduch v půdě kolem kořenů. Za druhé rostlina po stěhování opravdu potřebuje pít.

Nezapomeňte: Stromy by se měly přesazovat pouze tehdy, pokud byly na jednom místě pět let nebo méně. Po pěti letech budou jejich kořeny pevně spojené se zemí, takže by přesazování mohlo způsobit poškození kořenů, které by strom nemusel přežít. Dokonce i v případě, že byl strom na jednom místě po kratší dobu než pět let, neexistuje žádná záruka, že strom přesazování přežije. Závisí to na zakořenění stromu na novém stanovišti.

Nejnovější články

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin!
DIY: Skvělé kytice a květinová aranžmá na Den matek
Deset nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom