Přispějte svou troškou do ekologického mlýna

Přispějte svou troškou do ekologického mlýna

Zahradní rostliny | 19 Duben 2021

Chcete přispět svou troškou do mlýna v péči o matičku zemi? Považujete ekologičtější přístup k přírodě za důležitý? Můžete začít tím, že zahradu zaplníte ještě větším množstvím rostlin! Rostliny spotřebovávají CO² a uvolňují kyslík. Navíc zeleň poskytuje přístřeší zvířátkům. Naše rady vám pomůžou, jak nepatrnými změnami zaplnit přírodu větším množstvím rostlin.

Rada číslo jedna: Sbohem kamenným dlaždicím, ahoj kytičkám

Všimli jste si, jak hrozně se v létě kamenná dlažba rozpálí? Kamenné dlaždice zadržují teplo na opravdu dlouho, a to není pro přírodu nejlepší. Rostliny naopak pomáhají zahradu ochlazovat. Pořádně se zadívejte na svou kamennou dlažbu. Několik dlaždic by se určitě dalo vytrhnout a do volného prostoru by se daly umístit rostliny, Nejen, že pomůžete přírodě, dokonce to bude vypadat skvěle. Rozhodněte si sami, jestli chcete vytrhat jen několik dlaždic nebo nahradíte trávníkem úplně všechny. Stačí málo a určitě alespoň trochu pomůžete planetě volněji dýchat.

Najdete hned několik snadných způsobů, jak zahradu více vyplnit zelení. Jak se vám líbí útulné zatravněné terasy? Vysaďte zelený trávník na plochu terasy, která byla dříve vydlážděná. Zelenou terasu můžete opticky oddělit cestičkou ze štěpky. Chtěli byste radši přejít na bezúdržbovou zahradu? Zasaďte do trávy půdokryvné rostliny. Půdokryvné rostliny se rozrůstají ve vodorovném směru a zajistí zahradě více stínu, který slouží jako útočiště pro užitečné živočichy a zamezuje šíření plevele. Nebo byste si raději pořídili pestrobarevnou mateřídoušku úzkolistou? Nebo zeleň, po které se dá chodit? Potom by vás mohl zaujmout mech. Září zelenou barvou a chodí se po něm jedna báseň. Potěší obzvlášť, až bude horko!

Do nově vzniklého prostoru nemusíte vysadit jen trávu. A pokud chcete dlážděnou terasu částečně zachovat, můžete rostliny vysadit okolo ní. Dlaždice po vnějším obvodu terasy můžete nahradit pestrobarevnou souhrou kvetoucích cibulovin a trvalek. Krásné na pohled a šetrné k přírodě. Pořiďte si přírodní klimatizaci v podobě stromů, které poslouží jako zelený slunečník. Zasaďte doprostřed terasy nebo do několika míst na ní menší počet stromů a v parném létě si můžete lebedit ve stínu, který vrhají.

Rada číslo dvě: Vybírejte udržitelné rostliny

Úplným základem každé zelené zahrady jsou samotné rostliny. Výběr rostlin zásadně ovlivňuje zdraví celé zahrady a také zájem užitečného hmyzu. K lepší regeneraci půdy mohou pomoci ekologicky vypěstované rostliny. Při jejich pěstování totiž nejsou použity žádné chemické látky. Ke správnému růstu organických semínek a řízků napomáhají prospěšné bakterie, houby a hmyz. Díky nim z rostlin vyrostou odolní a zdraví jedinci. Takovýto způsob růstu rostlinám pomáhá vytvořit si vlastní obranyschopnost, s níž odolají nemocem a škůdcům. Když na zahradu vysadíte ekologicky vypěstované rostliny, prospěšné bakterie, houby a hmyz na sebe nenechají dlouho čekat. Budete tak mít zdravější zahradu bez škůdců. Nezapomeňte odolnost rostliny jednou za čas podpořit přihnojením.

Rádi byste měli nejen ekologickou, ale také nízkoúdržbovou zahradu? Vybírejte rostliny, které u vás rostou přirozeně. Jde o rostliny, které přirozeně pochází z místní oblasti. Ty se v místní půdě a místním podnebí cítí jako doma, není potřeba o ně tolik pečovat a budou prospívat delší dobu. Navíc napomáhají druhové pestrosti. Podobně jako ekologicky vypěstované rostliny, jsou i přirozeně se vyskytující kvetoucí rostliny prospěšné pro motýly a včely, a ti zase pomáhají životnímu prostředí. Prospěšný hmyz chrání zahradu před rozšířením škůdců, napomáhají rozmnožování rostlin a sbírají pyl.

Rada číslo tři: zelená střecha a zeleň na zdech

Rostliny dokážou výborně ochladit zahradu i vnitřek domu. Zelená střecha a zeleň na zdech totiž letní horka jen tak nepustí dovnitř. Nejenže ušetříte za klimatizaci, váš dům bude vypadat skvostně. Nejlepší volbou je břečťan. Jedná se o rychle rostoucí popínavou rostlinu, která se dokáže rozrůst po celé venkovní stěně. Kvetoucí popínavé rostliny dodají obvodovým zdem středomořskou atmosféru: vyberte si plamének, pnoucí růže, popínavou hortenzii nebo vinnou révu. Tyto rostliny nedrží na zdi silou vůle, potřebují trochu napomoci. Stačí umístit žebřík pro popínavé rostliny. Radost z ochlazeného domu a nádherných květů rozesetých po stěnách budete mít celé léto.

Velké množství tepla vyzařují také rovné střechy. Zelená střecha pokrytá rostlinami oproti tomu výborně izoluje a zároveň prodlužuje životnost střechy. Navíc je zelená střecha nenáročná na údržbu. Obrovským trendem poslední doby se stávají zelené střechy porostlé rozchodníkem. Na takovýchto zelených střechách rostou sukulenty, mechy a kvetoucí rostliny. Kvetoucí rostliny také přivábí včely. Střecha jim poslouží k odpočinku, než se vydají hledat potravu. I proto se střecha s rozchodníkem vyplatí!

Rada číslo čtyři: Voda na zahradě.

Voda dokáže s vaší zahradou udělat divy. V letních horkách zahradu ochladí, přivábí na ni živočichy a rostlinám zaručí vlhkost. Co takhle chladící jezírko? Rozjasněte jezírko barevnými rostlinami na okraji vody nebo bahenními rostlinami. Okysličující rostliny zase zamezí zakalení jezírka. Pak stačí jen sednout si na zahradu a pozorovat rybky, jak v jezírku plavou, a vážky, jak létají nad ním. Vykopejte několik pramínků, které z jezírka přivedou vláhu i do zbytku zahrady. Pak už nebudete muset skoro nikdy zalévat. V létě můžete na zahradě pozorovat ptáčky a ježky, jak se u jezírka chladí a nebo se i trochu napijí. O to sympatičtější a příjemnější zahradu si vytvoříte. Pokud dáte přednost jezírku na koupání, můžete se ve vodě zchladit i vy. Dvojitá krása!

Pokud chcete pomoci planetu ochladit, začněte vlastní zahradou! Přispějete na cestu za zelenějším světem například jednou z uvedených rad, i to se počítá. Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin a hurá do práce!

Nejnovější články

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin!
DIY: Skvělé kytice a květinová aranžmá na Den matek
Deset nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom