Založení záhonu: jak na to?

Založení záhonu: jak na to?

Zahradní rostliny | 06 Leden 2021

Znovu se pomalu blíží jaro. Nyní je tedy skvělá doba na to, abychom se začali připravovat na období sázení. Bude skvělé, když se pustíme do zahradničení a trochu více se přiblížíme k přírodě. Máte zahradu a chcete vyplnit různé záhony nejkrásnějšími kvetoucími cibulovinami a zahradními rostlinami? Pokud ano, pak bude užitečné si nyní vytvořit plán. Tady je několik tipů, které vám pomohou s konstrukcí a vyplněním vašich zahradních záhonů.

Jak založit záhon?

Založení záhonu je zábavný a vzrušující úkol. A není k tomu vždy zapotřebí zvát zahradního architekta! Nejprve si vyberte styl, který se bude do vaší zahrady hodit. Například, chcete vysoké kamenné záhony nebo preferujete přírodní záhony? Pak si již můžete vyznačit záhony položením vrstvy kamenů, dřeva nebo jiného přírodního materiálu. Je také snadné vytvořit vlastní záhony pomocí záhonových obrubníků Bakker. Stačí jen stanovit rozměry záhonu a zapustit obrubníky do země. Tak získáte snadno a rychle vlastními silami vyrobený záhon a budete dokonale připraveni na jaro.

Co budete na jaře vysazovat?

Než začnete s vlastními pracemi v zahradě, je užitečné vytvořit plán zahrady. Návod, jak vytvořit plán zahrady, najdete zde. U záhonu je třeba zvážit určité faktory, jako je období kvetení nebo finanční rozpočet. Mnoho rostlin a květin kvete jen po několik málo měsíců. Můžete si uspořádat rostliny a cibuloviny, které kvetou jedna po druhé, abyste získali dlouhodobý efekt nebo nechat vykvést všechny rostliny zároveň, abyste docílili intenzivní exploze barev. Díky praktickým balíčkům pro záhony Bakker, které jsou připravené k okamžitému použití, nebudete na vymýšlení sami.

Samozřejmě, že si můžete sami nakombinovat nejrůznější druhy zeleně. Pak je velmi důležité zohlednit při tom barvy. Abyste si svého záhonu optimálně užili, je dobré pečlivě si dopředu rozmyslet, na jaké barvy se chcete dívat. Některé kombinace vytvářejí fantastické efekty, zatímco v jiných kombinacích mohou barvy zaniknout. Podívejte se na tento seznam barevných palet, který jsme pro vás vytvořili:

 • Jasné barvy: Chcete záhon s jasnými barvami? Pak volte hodně základních barev. Pro záhon působící klidnějším dojmem zkombinujte základní barvy se sekundárními, jako je například zelená. Buďte obezřetní s výběrem dominantních barev, jako je červená, které mohou přebít další vybrané barvy.
 • Pastelové barvy: Pastelové barvy vytvoří v zahradě jemnou a příjemnou atmosféru. Ujistěte se, že máte v záhonu různé pastelové barvy, jinak bude záhon poněkud fádní.
 • Tmavé barvy: Zkombinujte rostliny a květiny tmavých odstínů (jako je tmavě modrá a tmavě zelená) se světlejšími barvami jako je bílá, stříbřitě šedá, žlutá nebo oranžová. Díky tomu rostliny s tmavšími barvami lépe vyniknou. Příliš mnoho tmavých odstínů nevytvoří takový dojem.
 • Teplé barvy: Pro záhon s teplými barvami je nejlepší použít zejména červené, oranžové a žluté tóny. Záhon bude v létě opravdu zářit.
 • Jemné barvy: Pro záhon působící chladnějším nebo jemnějším dojmem vybírejte neutrálnější barvy, jako je bílá, růžová nebo modrá. Tyto barvy nejsou tak výrazné jako například červená nebo nachová.

Tip: Vezměte na vědomí, že na barvy má vliv také světlo. Ve slunečném počasí budou některé květiny vypadat lépe, než když bude zataženo.

Pokud nevíte, co letos na jaře vysadit, hledejte inspiraci v příspěvcích o kvetoucích cibulovinách a zahradních rostlinách na blogu Bakker.

Světlo ovlivňuje barvy. Tmavé květy potřebují hodně světla, aby naplno uplatnily svůj potenciál. Bílé květiny vypadají lépe, když je zataženo nebo za soumraku.

Začínáme

Jakmile založíte záhon, můžete začít s nejzábavnější činností – s výsadbou! Při vysazování také existuje řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. Například na slunná stanoviště vysaďte rostliny, které milují přímé slunce. Velmi citlivým květinám vyberte místo chráněné před větrem, kde na ně nebude foukat.

Při vysazování je vždy dobré začít přípravou zeminy. Ujistěte se, že jste odstranili plevel a že je zemina dobře převrácená. Zlepšení kvality půdy dosáhnete smísením s čerstvým pěstebním substrátem. Věnujte dostatečnou pozornost tomu, co rostliny potřebují. Jedna rostlina může preferovat kyselou půdu, zatímco jiná má raději jílovité půdy. Tyto informace si můžete vždy přečíst na štítku na obalu rostliny nebo na webových stránkách Bakker. A nyní konečně nastal čas, abyste mohli začít s výsadbou. Pro kořeny nebo cibulky vždy vytvořte větší jamku, naplňte ji čerstvým pěstebním kompostem a lehce zeminu upěchujte. Nezapomeňte rostliny po vysazení zalít.

Chcete začít zakládat záhony? Pak se podívejte na široký zahradní sortiment v online obchodě Bakker.

Nejnovější články

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin!
DIY: Skvělé kytice a květinová aranžmá na Den matek
Deset nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom