Zelené a barevné zahradní ohrady: živé ploty, keře a popínavé rostliny

Zelené a barevné zahradní ohrady: živé ploty, keře a popínavé rostliny

Zahradní rostliny | 01 Duben 2021

Chcete být na své zahradě obklopeni rostlinami? Ohrazení vaší zahrady pomocí rostlin je zábavné a praktické. Vytvořte si vlastní živý plot kombinací svých oblíbených keřů a stromů. Je vaše zahrada již ohrazena plotem nebo brankou? Pak jsou pro vás řešením popínavé rostliny, které vaší zahradě dodají více barvy. Představíme vám inspiraci a tipy pro pěstování živých plotů a popínavých rostlin. Zde si o nich můžete všechno přečíst.

Živé ploty: kombinace silné zeleně

Nabízíme živé ploty v nejrůznějších velikostech, tvarech a barvách. Často mívají překvapivou velikost a jsou ideální pro pěstování a kombinování. Dejte si pozor na výběr stromů a keřů, protože ne všechny jsou jako zahradní ohrada vhodné. Záleží to na tom, jak rychle rostou a zda je keř či strom stálezelený nebo mu opadávají listy. Představíme vám několik nápadů pro váš živý plot.


Bukový živý plot je pravděpodobně jedním z nejznámějších živých plotů. Dáte přednost červenému bukovému živému plotu nebo raději zelenému? Co takhle zkombinovat obě barvy? Vytvoříte tak krásný barevný efekt. Bukový živý plot může růst do výšky dvou až tří metrů a jeho listy neopadávají, v zimě však mohou zhnědnout. Naše bukové živé ploty nabízíme ve formě s holými kořeny. To znamená, že potrvá o něco déle, než z něj vyroste celý živý plot, ale nakonec bude rostlina silnější.*

 Modrý jehličnan pro živý plot ‘Columnaris‘ díky svým modrozeleným listům dodá vaší zahradě nádherný vzhled. Tento živý plot může vyrůst až do výšky tří metrů, čímž je jako zahradní ohrada ideální. Jehličnan jako živý plot má navíc přidanou hodnotu: je stálezelený. Tohoto krasavce si tedy můžete užívat po celý rok.

 


Dalším proslulým živým plotem je zerav západní(Thuja). Zerav západní ‘Smaragd‘ za svůj název vděčí svému krásnému zelenému jehličí. Velkou výhodou zeravu západního je, že po celý rok zůstává nádherně zelený a jehličí z něj neopadá. Tento jehličnan je proslulý svým pomalým růstem a potřebuje čas, než bude moci vaši zahradu zdobit jako plnohodnotná zahradní ohrada.

 Bambus je nejžhavějším trendem dnešní doby. Bambus ‘Rufa‘ se stále častěji využívá jako náhrada plotů. Tento bambus vaší zahradě navíc dodá asijský nádech. Může vyrůst do výšky 1,5 až 2,5 metrů a zůstává zelený po celý rok.

 ehličnan Taxus je jediným jehličnanem na tomto seznamu. Dodá vaší zahradě drsnější vzhled. Tento živý plot bude mít po celý rok atraktivní tmavě zelenou barvu, která bude na podzim ozvláštněna hravým prvkem: červenými bobulemi. Jehličnan Taxus je proslulý svou vysokou kvalitou.

 

*Další informace o našich trvalkách s holými kořeny se dozvíte v našem článku.


Popínavé rostliny: krásně pokryjí ploty a zdi

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že přeměníte svůj plot, přístřešek, pergolu nebo zeď na zelenou stěnu? Popínavé rostliny jsou skvělým řešením, pokud chcete vaší zahradě dodat zeleň, barvu a vysoký prvek. Pokud jde o popínavé rostliny, často se lidem vybaví břečťan, ale existuje spousta jiných skvělých popínavých rostlin, které svou roli zvládnou opravdu dobře. Sestavili jsme pro vás seznam těch nejlepších možností.

Nejprve budeme hovořit o dobře známém břečťanu. Břečťan je jednou z mála popínavých rostlin, která se sama přichytne. Stačí ji nasměrovat správným směrem, a poté vše zvládne sama. Ujistěte se, že břečťanu poskytnete dobrý povrch, ke kterému se může přichytit. Může se jednat o zeď, podpěru nebo plot. Pokud bude mít břečťan místo pro růst, zůstane v nevyvinutém stádiu a bude nadále růst. Pokud budete tuto rostlinu tu a tam zastřihávat, může navždy zůstat v nevyvinutém stádiu. Jakmile se břečťan nebude mít čeho dalšího chytnout, přejde do zralého stádia. Poté rostlina změní svůj vzhled a na podzim pokvete.

 


Naše úchvatná hortenzie řapíkatá je proslulá svými sněhově bílými květy. Tato hortenzie kvete v období mezi červnem a zářím. Hortenzie řapíkatá krásně roste na zdi nebo na plotu. Péče o hortenzii řapíkatou je nenáročná, protože se sama přichytne a daří se jí na slunci i ve stínu. Zajímavost: Když kvete, láká k sobě také včely a motýly.

 

Plamének je jednou z nejzanícenějších kvetoucích popínavých rostlin. Nabízíme jej v červené, modré, nachové, růžové a bílé barvě. Nebo můžete zvolit kombinaci více barev. Velkou výhodou této popínavé rostliny je, že si její krásu můžete užívat po dlouhou dobu. Kvete v období mezi březnem/dubnem a koncem září. Navíc mají některé z nich po odkvetení nádherné trsy připomínající bavlnu. Plamének miluje slunce, takže jej zasaďte na místo, kam po celý den svítí slunce. Jeho spodní část by však měla být ve stínu. Na rozdíl od břečťanu a hortenzie řapíkaté potřebuje plamének s popínáním trochu pomoci. Použijte dráty nebo podpěru pro popínavé rostliny.

 Nabízíme nejrůznější druhy a velikosti růží a existují také popínavé růže. Naše popínavé růže nabízíme v nejkrásnějších barvách. Existuje také mnoho různých druhů popínavých růží, některé kvetou po celý rok a jiné odkvetou a každý rok opět obrazí.

Nejnovější články

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin!
DIY: Skvělé kytice a květinová aranžmá na Den matek
Deset nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom