Choroby rostlin, hmyz a zahradní škůdci – prevence a řešení

Rostliny nám přináší radost a pomáhají relaxovat. Občas ale potřebují pomoc, aby zůstaly ve výborné kondici a přinášely jenom radost. Proto je důležité rostliny správně chránit před chorobami, škůdci i hmyzem. O nejlepším způsobu, jak rostliny chránit, se dočtete níže.

Lepší je problémům předcházet, než je pak řešit

Výskytu nespočtu chorob a škůdců lze zabránit jednoduše správnou volnou substrátu a hnojiva. Prvním krokem v péči o zahradní rostliny je výběr správného substrátu. Jednotlivé druhy substrátu obsahují složky vhodné pro určité typy rostlin, ať už jde o květinové cibulky, zeleninu nebo sazeničky. Před sázením si vždy ověřte, jaký substrát je pro dotyčnou rostlinu vhodný. Například hortenzii nebo japonskému javoru vyhovuje kyselejší půda. Pokud zvolíte správný substrát, kořeny rostliny budou snadněji vstřebávat potřebné živiny. Aby vám rostly obzvláště zdravé a odolné rostliny, použijte předhnojený substrát. Hnojivo je přírodní látka posilující kořeny, která pomáhá rostlině bránit se plísním, které zapříčiňují rozvoj chorob.

Správná výživa podpoří přirozenou sílu rostlin. Nabízí se možnost používat organická hnojiva, po nichž má rostlina zelenější listy, lépe roste a více kvete. Podobně jako u pěstebního substrátu, i hnojiva mohou imunitní systém rostliny posílit, a je potřeba zvolit to správné.

V neposlední řadě je také nutné udržovat optimální podmínky pro růst rostlin – optimální množství slunečního svitu a vody. Sluneční paprsky mohou v některých případech rostlině ublížit nebo ji vysušit. Proto si vždy přečtěte popisek u rostliny nebo si vhodné stanoviště najděte na naší webové stránce. Dalším důležitým faktorem je vlhkost. Rosení každý nebo každý druhý týden pomáhá udržovat rostliny, které mají rády vlhko, v dobré kondici. Pro zdraví rostliny je správná zálivka to nejdůležitější. Nejčastějším důvodem rozvinutí chorob je u rostlin plíseň nebo uhnívání kořenů způsobené příliš velkým množstvím vody, proto nezapomeňte vždy do květináčů nebo truhlíků udělat díry, aby přebytečná voda mohla odtéct. Ze záhonů nebo volné půdy většinou voda odtéká samovolně, ale kdyby vám na zahradě voda stála, můžete do půdy vyhloubit několik děr.

Jak choroby a škůdce rozpoznat?

Většina rostlinných chorob je způsobená plísněmi, bakteriemi a viry, některé pak přenáší hmyz. Poměrně zřejmým projevem onemocnění rostliny je nezvyklé zbarvení listů, pupenů nebo větví. Mezi obvyklá onemocnění patří padlí, skvrnitost, rez nebo bakteriální spála růžovitých rostlin. Padlí lze jednoduše určit podle bílého povlaku podobnému plísním na potravinách. Skvrnitost se obvykle projevuje tmavými skvrnami na větvích stromů. Rez lze, jak jméno napovídá, rozpoznat výskytem oranžových skvrn na listech rostlin. Všechny tyto tři choroby patří mezi plísně a lze je léčit přípravky proti plísním. Spála je bakteriálního původu. Ze začátku se projevuje zhnědnutím nebo zčernáním a posléze žlutavým slizem. Jelikož je choroba bakteriálního původu, je léčba téměř nemožná. Rostliny jsou však náchylné i na řadu virových chorob, které mnohdy nelze léčit. Virovou chorobu lze určit podle žloutnutí a kruhovitých skvrn na listech. Právě proto, že mnoho chorob nelze léčit, je nejdůležitější jim předcházet. Nelze-li už rostlinu zachránit, nezbývá než ji alespoň co nejdříve vykopat, aby nenakazila ostatní rostliny, a vysadit místo ní jinou zahradní rostlinu.

Jak čelit problémům s rostlinami?

Ačkoliv vhodný substrát a správné hnojivo zamezí rozvoji mnoha chorob, některým potížím předcházet nelze. Pro tyto případy je zde několik přírodních metod řešení. Mezi nejčastější problémy se řadí rozvoj plísní nebo jiných chorob, výskyt nežádoucích živočišných druhů a hmyzu nebo růst plevele. Plísně a choroby se můžou šířit z rostliny na rostlinu, je proto klíčové bojovat proti nim co nejdříve, například pomocí postřiku obsahujícího síru. Přípravky proti plísním také pomohou rostlinám dostat se rychle zpátky do kondice.

Různé živočišné druhy a hmyz se můžou vaší rostlinou živit, nebo si z ní udělat skrýš. Jedním ze způsobů, jak řešit problém s většími živočichy jako jsou myši, nebo i s menšími, jako jsou slimáci, je nastražit pasti. Odpuzování hmyzu může být složitější, jedním z řešení jsou například přírodní biostimulanty, které vyvolají v rostlině přirozené pochody k posílení imunitního systému. V důsledku toho jsou měně náchylné k nemocem a škodlivý hmyz nemá šanci. I plevelu se dá zbavovat přírodními prostředky, ale každý zapřisáhlý zahradník si to s ním stejně vyřídí vlastnoručně. Vše, co můžete potřebovat, naleznete v části řešení problémů.

 

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně