Jak sázet kvetoucí cibuloviny

Začneme dobrou zprávou: sázení kvetoucích cibulovin je velice jednoduchá záležitost. A vůbec nezáleží na tom, jestli jste to ještě nikdy nezkoušeli. Nejen, že je to snadné, ale také zábavné. S následujícími tipy se perfektně naučíte jak a kdy zasadit cibuloviny podle toho, zda se jedná o jarní nebo letní odrůdy.

Moře květin na jaře? Zasaďte je v zimě!

Nejznámější kvetoucí cibuloviny, které kvetou na jaře, jsou původem z legendárního Keukenhofu. Mezi první jarní průkopníky rozhodně patří sněženky a Talovín zimní. Brzy poté se můžete těšit na tyto kvetoucí hosty: tulipány, narcisky a krokusy  se začnou drát svými barvami z půdy mezi únorem a červnem.

Kdy zasadit cibuloviny kvetoucí na jaře?

Cibuloviny, které kvetou na jaře doporučujeme sázet nejlépe od poloviny září do pozdního prosince. Úplně nejlepší je období, kdy se teplota pohybuje pod 10°C. Právě v této době si můžete zasadit své vysněné rostliny. Dejte pozor na to, aby Vaše cibuloviny byly řádně zasazené dříve, než dorazí první mrazíky, protože jinak zmrznou.

Kdy kvetou jarní cibuloviny?

Níže najdete přehled období květu jarních cibulovin:

 • Sněženky: Leden, Únor.
 • Talovín zimní: Leden, Únor, Březen.
 • Krokusy: Únor, Březen.
 • Narcisky: Březen, Duben, Květen.
 • Hyacinty: Březen, Duben, Květen.
 • Tulipány: Březen, Duben, Květen.
 • Česneky: Květen, Červen, Červenec.
 • Lilie: Červen, Červenec

5 kroků při sázení jarních cibulovin

 1. Sázejte cibule od poloviny září do konce prosince. Je důležité, aby teplota byla pod 10 ° C.
 2. Na jaře kvetoucí cibuloviny sázejte na slunné stanoviště.
 3. Vytvořte jamku pro skupinu cibulovin nebo malé jamky pro jednotlivé cibulky nebo malé skupiny. Jarní cibuloviny je také možné zasadit do nádob. Ujistěte se, že cibulky nejsou příliš blízko okraje nádoby, protože pak hrozí, že mohou být stále zasaženy mrazem. Naplňte dno nádoby rašelinou, listy nebo větvemi. Pokud ještě stále hrozí mráz, zabalte nádobu do bublinkové fólie nebo ji umístěte dovnitř na dočasné místo, které není teplejší než 10 ° C.
 4. Nezapomeňte jarní cibuloviny dostatečně zalít. Toto je zásadní pro vývoj kořenového systému cibulovin. Necítíte se špatně pro žárovky, které tráví zimu venku; potřebují to svižné chladné počasí. Přecházejí do jakéhokoli hibernace a na jaře se vrátí k životu, když je počasí teplejší.

Rozmarné pole květů nebo více struktury?

Snadný způsob, jak zasadit cibuloviny, je náhodné rozmístění směsi cibulovin po celé Vaší zahradě. Prostě je zasadíte tam, kde Vás napadne, a budete odměněni jarním překvapením: rozmarné pole květin, které jste vytvořili! Pokud však preferujete řád a strukturu, vyberte si barevný motiv a na zahradě nebo v květináčích na terase zasaďte různé druhy květin v jedné barvě o více tónech.

Kvetoucím cibulovinám se daří pod stromy, keři a na trávníku. Některé odrůdy krásně pokvetou mezi trvalkami: obzvláště česnek a cibuloviny ke zplanění jsou zárukou úspěchu. Výhodou cibuloviny ke zplanění je ta, že se znovu objeví každý následující rok.

Kvetoucí cibuloviny v nádobách a květináčích

Kvetoucí cibuloviny perfektně padnou také do nádob, květináčů nebo dřevěných bedýnek. Vždy dbejte na to, aby cibulky měly dostatek prostoru a v nádobě byly odtokové otvory. Na dno vložte vrstvu kamínků a vždy použije čerstvý substrát.

Sázení kvetoucích cibulovin: Lasagne nebo pizza?

Ač to zní opravdu bláznivě tak vytváření cibulkových lasagní nebo pizzy je opravdu zábava a ne, není možné je sníst.

Cibulkové lasagne

Jednoduše řečeno, jedná se o vrstvení květinových cibulek v pořadí, v jakém kvetou. Objednejte květinové cibulky následujícím způsobem: umístěte nejpozději kvetoucí cibulky na dno a nejdříve kvetoucí cibulky nahoru. Můžete to tak udělat se všemi různými druhy cibulovin. Abychom vám to usnadnili, uvádíme dva příklady:

Cibulkové lasagne 1
Vrchní vrstva: Krokus
Střední vrstva: Hyacint
Spodní vrstva: Tulipán

Cibulkové lasagne 2
Vrchní vrstva: Sněženka
Střední vrstva: Narcis
Spodní vrstva: Tulipán

Cibulková pizza

Cibulkové pizzy jsou kulaté disky, které nesou otvory, v nichž jsou umístěny cibulky. Nejčastější jsou tulipánové pizzy, ale můžete použít jakoukoli cibulku, kterou máte rádi. Tvar pizzy zaručí, že rostliny vyrostou do tvaru uspořádaného kruhu.

Hotové cibulkové pizzy nebo lasagne si můžete snadno objednat u Bakker.com. Je to jednoduché jako opravdová pizza!

Sázení cibulek na jaře = záplava květů v létě!

Kdy zasadit v létě kvetoucí cibuloviny?

Pokud chcete mít svou zahradu, terasu nebo balkon připravenou na krásné léto, určitě zasaďte tyto kvetoucí cibuloviny v dubnu a květnu. Do květináče je možné tyto cibulky zasadit ještě o něco dříve. Pokud se objeví nečekaně mráz, přesuňte nádobu na chvíli dovnitř.

Kdy kvetou letní cibuloviny?

Záleží na tom, kdy cibulky zasadíte, ale obvyklé periody pro květ jsou následující:

 • Begonie: Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen.
 • Lilie: Červen, Červenec.
 • Jiřiny: Červenec, Srpen, Září, Říjen.
 • Gladiola: Červenec, Srpen, Září.

5 kroků při sázení letních cibulovin:

 1. Letní cibuloviny sázejte v dubnu a květnu.
 2. Vyberte pro letní cibuloviny slunné stanoviště.
 3. Vytvořte jamku v zahradě nebo květináči pro skupinu cibulovin nebo vytvořte malé jamky pro jednotlivé cibulky nebo malé skupinky. Odstraňte plevel nebo kameny.
 4. Opatrně vložte cibule do půdy. Nejdůležitější věcí, na kterou je potřeba pamatovat, je, že květinové cibule musí být vysazeny ve svislé poloze tak, aby špičatý konec směřoval nahoru. To neplatí pro extrémně malé cibulky. Dobrým pravidlem je zasadit květinovou cibulku dvakrát tak hluboko, než je její výška. Pro vzdálenost mezi cibulkami se řiďte doporučením na obalu. Upozornění: Jiřiny a begónie jsou výjimkou – sázejí se těsně pod povrch.
 5. Dostatečně je zalijte. Toto je zásadní úkon pro vývoj samotného kořenového systému cibulky. Pokud nebude po několika dnech pršet, je potřeba zasazené cibulky znovu zalít.

Tip:

Jiřiny jsou rodačky z Mexika, což znamená, že se opravdu milují slunce. Díky tomu jsou ideální na záhony nebo slunnou terasu či balkon. Zasadíte si jiřinky do květináče? Pak vyberte nádobu s dostatkem místa a hodně zalévejte. Rostou velmi rychle.

Poznámka: Pokud si chcete zakoupit cibuloviny, vždy hledejte certifikační značku od společnosti Holland Selection. Všechny květinové cibule Bakker.com mají tento certifikát třídy A. To znamená, že jejich kvalita, čistota, barva, velikost a kondice jsou v nejvyšším možné kvalitě. Vyzkoušejte květinové cibuloviny Bakker.com! Bakker.com poskytuje 100% záruku na květ u všech cibulovin z naší nabídky. Objednejte si cibuloviny online, abyste obdrželi čerstvě zabalené cibuloviny dodávané přímo k Vám domů. Cibule jsou připraveny k okamžitému vysazení.

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně