Narcisy jsou prvními paprsky jarního sluníčka

Narcisy vám na jaře naplní zahradu nebo balkón veselými barvami. Tyto proslulé květiny se žlutými květy patří mezi jarní cibuloviny. Z toho vyplývá, že se sázejí na podzim, aby vám rozjasnily zahradu na jaře. Narcisy poznáte podle dvou sukének, z nichž každá má tři okvětní lístky a nezaměnitelnou korunku v samém středu. Máte zájem o klasické žluté narcisy, nebo dáte přednost jiné barevné variantě? Narcisy mohou být také červené, růžové nebo oranžové. Vyberte si ty svoje!

Známé odrůdy

Na světe najdete asi 85 přírodních odrůd a téměř 18 000 vyšlechtěných. Ne všechny byly vyšlechtěny k pěstování na zahradě. V Evropě se ve volné přírodě stále nachází odrůdy, které jinde nerostou. Tyto přenádherné odrůdy narcisů by měl znát každý:

Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus) patří mezi oblíbené odrůdy a je známý pro své velké květy, které připomínají trumpetu. Žlutou barevnou variantu narcisu žlutého zná snad každý. Věděli jste ale, že existují i varianty dvoubarevné nebo i červené či růžové? Tyto květiny vám rozjasní zahradu v období mezi březnem a květnem. Nezapomeňte jich najednou vysadit velké množství, protože z každého stonku vyroste pouze jeden květ.

O něco širší korunu než narcis žlutý má narcis velkokvětý. Z každého stonku sice vyrostou nádherné květy dva, ale ukáží se na kratší dobu, konkrétně od dubna do května. V oblibě mají polostín. Tato odrůda nesnáší dobře polední sluneční žár.

Drobnokvěté odrůdy naopak oproti velkokvětým mají spíše krátké a malé korunky. Při pohledu na vaši zahradu plnou rozmanitě zbarvených okvětních lístků všem padne brada. Další výhodou těchto odrůd je, že si pohled na ně užijete dlouho, protože kvetou od března do května.

Narcis „tête-à-tête“ má spíše drobné květy, které rostou z krátkých stonků. Výrazná žlutá barva na jakékoli zahradě působí jako sluneční zář. Vysaďte do květináče velký počet cibulek. Na jaře se vám odvděčí hřejivými barvami.

Sázení narcisů

Podobně jako u dalších cibulek kvetoucích na jaře, i narcisy se sázejí na podzim, obvykle v období od září do listopadu. Zásadní je sázet cibulky až poté, co půda vychladla, ale dříve, než přijdou první mrazíky. Nejvhodnější teplota k výsadbě se pohybuje okolo 10 °C. Narcisy mají rády slunné stanoviště s kyprou, dobře odvodněnou půdou. Dbejte na řádnou drenáž, aby půda nebyla podmáčená nebo v ní nestála voda. Narcisům se daří také v polostínu.

Můžete je například vysadit mezi keře nebo do okrasného květináče. Cibulkám nesmí v půdě chybět živiny. Pro lepší obsah živin půdu na zahradě smíchejte se substrátem nebo hnojivem. K výsadbě do květináče používejte čerstvý substrát vhodný pro kvetoucí cibuloviny. Svou skladbou a živinami je pro cibulky ideální. Nyní již můžete sázet na zahradu i do květináče.

Postupujte podle následujících kroků:

  • Vyhlubte jamku o trojnásobné výšce cibulky, rozmezí se pohybuje přibližně mezi 15 a 20 cm. Chcete zasadit velké množství narcisů najednou? Přečtěte si nejdříve na obalu, jaký je doporučený odstup při sázení. Obvykle se doporučuje odstup 5 až 10 cm. Můžete tedy zasadit mnoho krásných narcisů najednou.
  • Naplňte jamku čerstvým substrátem.
  • Ihned zalijte a následujících několik dní vlhkost půdy bedlivě sledujte. Dbejte na to, aby byla mírně vlhká, aby se cibulky před zimou správně zakořenily. Dejte pozor na stojatou vodu na zahradě i v květináči.

Až na odrůdu narcis taceta (Narcissus tazetta) snášejí cibulky mrazy bez problémů. Není je zpravidla potřeba zakrývat. Jestliže však přijdou silné mrazy (pod −10 °C), je potřeba rostliny ochránit před mrazem bublinkovou fólií nebo je přenést dovnitř.

Péče o narcisy

Narcisové cibulky patří mezi trvalky, které se vrací každoročně. Po odkvětu cibulky nechejte ležet a o půdu pečlivě pečujte. Zásadní je, aby půda byla stále mírně vlhká po dobu, kdy jsou cibulky v květu, a ještě asi další tři týdny. Jakmile květy odkvetou, přihnojte cibulky přírodním a pomalu působícím hnojivem. Díky tomu pak v následujícím roce vyroste více květů. Odstraňte odkvetlé květy a zastřihněte stonky těsně nad úrovní půdy. Vždy používejte čisté a ostré prořezávací nářadí, abyste zabránili vzniku ranek. Listy neodstraňujte. Přes zimu cibulky utvoří nové květiny, na které se můžete těšit na jaře. Aby vám vyrašilo velké množství květů, je potřeba v ideální dobu vyjmout semínka. Tím rostlina přestane marnit energii na samovýsevné rozmnožování.

Narcisy se rozmnožují nejen semínky, ale také pacibulkami. Tyto drobné hlízky lze rozřezat na části a znovu zasadit. Pacibulky vyraší a vyrostou z nich nové květiny.

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně