Péče o pokojové rostliny během horkého léta

Pokojové rostliny jsou původně tropické rostliny, které milují letní slunce. Péče, kterou tyto rostliny potřebují v létě se však může velmi lišit od péče, již potřebují v zimě. Je důležité dodržovat následující tipy, zvláště pokud jedete toto léto na dovolenou.

Zavlažovací náčiní

V létě vyžadují pokojové rostliny mnohem větší množství vody než v zimě. Jejich listy v létě absorbují mnohem více vody. Zalévejte své pokojové rostliny několikrát týdně. Zalévejte po troškách, aby se v květináči voda nehromadila. Pokud v květináči zůstane příliš mnoho vody, kořeny mohou uhnívat. Nejlepší doba, kdy zalévat, je časně zrána, a zvečera poté, co zapadne slunce. V té době je teplota nižší, což znamená, že se voda tak rychle neodpaří a rostliny jí stačí absorbovat více.

Chystáte se v létě na dovolenou? Nebo se někdy stává, že zapomenete rostliny zalít? Pak je zavlažovací baňka to pravé řešení pro vás! Naplňte zavlažovací baňku vodou a otočte ji v květináči dnem vzhůru. Baňka zajistí, že rostliny několik dní v řadě dostanou to správné množství vody. Jedete pryč na déle než týden? Pak vám doporučujeme někoho požádat, aby se vám o rostliny staral a zaléval je.

Vlhkost

Mnoho pokojových rostlin miluje vysokou vlhkost. V létě však může být vzduch velmi suchý. To je možné vyřešit několika způsoby. Zaprvé, můžete pokojové rostliny častěji ošetřovat rozstřikovačem na rostliny. Takto zůstanou listy a vzduch kolem rostlin déle vlhké. Umístěte tropické pokojové rostliny blíže k sobě. Voda se tak z jejich zeminy neodpaří tak rychle. Substrát zůstává déle vlhký a vlhkost v okolí rostlin zůstává vysoká. Zvažte umístit do blízkosti rostlin mísu vody nebo kbelík. Voda se odpaří a pohltí ji vzduch. A nakonec můžete rostlinám, které musí být neustále obklopeny vlhkým vzduchem, vytvořit miniaturní skleník. Ten vytvoříte vložením rostliny do plastového sáčku, který nahoře volně svážete. Odpařená voda zůstane v sáčku jako kondenzát a znovu klesne dolů.

Umístění

Pokojové rostliny mají rády slunce, ale polední slunce je až příliš jasné a horké. Udržujte citlivé pokojové rostliny co nejvíce mimo sluneční svit. I rostliny, které milují hodně světla, je nejlépe umístit na světlé místo, ale ne na přímé sluneční světlo. Listy těchto rostlin se mohou při příliš dlouhém pobytu na plném slunci spálit. Dostávají-li rostliny příliš mnoho slunečního svitu, mohou se u některých rostlin objevit spáleniny, jiným zežloutnou listy. Chystáte-li se na dovolenou, doporučujeme vám odstranit všechny rostliny ze slunce, kdykoli je to možné. Vyhnete se tak návratu k popáleným rostlinám.

Chlazení

Teploty v období vln horka nejsou pro většinu pokojových rostlin právě ideální. Dávají přednost běžné pokojové teplotě. Takže svým rostlinám najděte chladné místo. Můžete je například přemístit z ložnice do obývacího pokoje nebo do koupelny. V těchto místnostech je často o dost chladněji, protože teplo stoupá. Vlhkost je obvykle vyšší v koupelně. Nejlepší je nechat během dne zavřená okna, dveře a zatažené závěsy, aby dům zůstal co nejchladnější. Okna můžete otevřít ráno a večer, aby se rostliny na chvíli provětraly. Krásně je to zchladí. Nedoporučujeme pouštět naplno klimatizaci. Pokojovým rostlinám se nedaří v náhlých a velkých změnách teploty.

Dodání energie

Hnojivo je v letních měsících velmi důležité. V tu dobu jsou pokojové rostliny uprostřed růstového cyklu a potřebují hodně energie. Přihnojujte rostliny do květináče přibližně jednou měsíčně. Nedělejte to častěji jen proto, že je teplo. Přehnojení může být pro rostlinu velmi špatné, zvláště v horké dny. Někdo doporučuje dokonce během vlny horka nehnojit. Rostlina totiž již dostává spoustu energie ze slunce.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou toto léto udržet rostliny zdravé. Chystáte se v létě na dovolenou? Doporučujeme někoho požádat, aby se vám o rostliny staral a zaléval je. O tipech, jak se starat o zahradu během horkého léta, se dočtete v následujícím článku. Hledáte rostliny, o které je snadné se starat i během léta? Podívejte se náš sortiment Nenáročných pokojových rostlin.

 

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně