Existuje spousta různých druhů růží, které lze vysazovat různými způsoby. Pnoucí růže by se měly vždy vysazovat podél zdi nebo pergoly, růže do volné půdy se zase krásně hodí do záhonů. Vhodné umístění rostlin je také závislé na jednotlivých druzích. Půdopokryvné růže, trsové růže a velkokvěté růže vysazujte ve vzdálenostech 35–45 cm od sebe. Stromkové růže potřebují rozestupy 80–100 cm a pnoucí růžeby měly být vzdáleny alespoň 1–2 m od sebe. Všechnyrůže mají jedno společné: milují slunná a vzdušná stanoviště. Zde je několik tipů pro vysazování různých druhů růží.
Růže do volné půdy
Růže do volné půdy lze vysazovat od poloviny října do pozdního dubna. Pokud není půda v zimě zmrzlá, lze růže do volné půdy vysazovat jako obvykle. Vysazování růží v době, kdy je sníh, se nedoporučuje, protože tak může dojít k poškození kořenů. Podzim je nejlepší doba pro vysazování růží, protože pak mají celou zimu na vytváření kořenů a na jaře pak vykvetou.
Než k vám růže dorazí, mohou jim mírně vyschnout kořeny – vložte je tedy před vysazením přes noc do kbelíku s vlažnou vodou. Pro vysazení růží si vyberte slunné stanoviště. Jen půdopokryvné růže mohou růst v polostínu nebo ve stínu, ostatní růže do volné půdy nikoli. Dejte pozor, jaké další rostliny v záhonu máte. Kořeny stromů mohou z půdy odebírat spoustu vody a živin, které růže potřebují. Než růže vysadíte, půdu prokypřete. Jáma pro vysazení musí být dostatečně hluboká a široká, aby se kořeny vešly do půdy bez ohýbání. Umístěte růže s kořeny rozprostřenými ve správné hloubce – informaci o ní najdete na štítku rostliny. Silnější část, ze které vyrůstají větve, by měla být zhruba 3–5 cm pod zemí. Jemně s růží zatřeste, abyste vyplnili všechny mezery mezi kořeny zeminou. Pevně upěchujte a zalijte spoustou vody. Vytvořte kolem růže kopeček zeminy. Když růže takto zahrnete zeminou, ochráníte kořeny před zimními mrazy.
Růže v pěstebních květináčích
Růže v pěstebních květináčích lze vysazovat téměř po celý rok, kromě období, kdy mrzne. Před výsadbou umístěte růži na půl hodiny do kbelíku s vlažnou vodou. Vytvořte v zemině dostatečně velký důlek k vysazení zvonků a půdu prokypřete. Vyjměte růži z květináče a umístěte ji do správné hloubky:
-
Roubované růže v pěstebních květináčích jsou v roubovaném místě (silnější část, ze které vyrůstají větve) citlivé na mráz. Toto místo by mělo být při vysazení zhruba 3–5 cm pod zemí. Vyplňte jamku pro výsadbu vylepšenou zeminou, pevně upěchujte a zalijte spoustou vody. Kolem růží nahrňte zeminu, abyste ochránili roubované místo.
-
Řízky růží v pěstebních květináčích nejsou naroubované, a proto nemají žádné roubované místo. Zajistěte, aby byla horní část jejich kořenového balu těsně pod povrchem. Zlepšete kvalitu zeminy a použijte ji pro vyplnění jamky pro výsadbu. Pevně upěchujte a zalijte spoustou vody.
Pnoucí růže
Na pnoucích růžích je nejlepší, že je můžete pěstovat v podstatě kdekoli. Rády se pnou po starých plotech a umějí snadno proměnit nevzhledné zdi na nevšední podívanou. Důležité je dobře ochránit pnoucí růže před větrem, proto pro ně vyberte stanoviště, které není příliš větrné.
U zdi
Pro pnoucí růže se hodí téměř každá zeď. Jediné zdi, které byste pro pnoucí růže neměly využívat, jsou hodně kryté zdi nebo zdi směřující na jih. Zdi směřující na jih se mohou příliš zahřívat, a způsobit tak vysychání růží. Při vysazování pnoucích růží ke zdi:
- Připevněte ke zdi rám pro popínání. Mezi mříží a zdí nechte mezeru 2 cm, aby byla umožněna cirkulace vzduchu.
- Vysaďte růže zhruba 30 cm od zdi – blíž u zdi by byla půda příliš suchá.
- Vyberte čtyři nebo pět hlavních větví růže, které přivážete k mříži.
- Dopřejte růžím vydatnou zálivku.
U pergoly nebo sloupu
Růže se nemusí pnout jen po zdi, mohou se pnout třeba i po pergole. Pro tento účel vysaďte několik růží po obou stranách pergoly, aby se nahoře spojily a vytvořily střechu. Růže, které jsou správně umístěné kolem struktury pergoly vytvoří během jednoho roku skvělé výsledky. Do tří let dosáhnete cílového efektu: barevné střechy z růží.
Vysazování růží do květináče