Prořezávání keřů/kvetoucích keřů

Pro spoustu zahradních nadšenců je obtížné určit, kdy prořezávat jednotlivé keře. Máte to stejně? Nezoufejte, jsme tu, abychom vám pomohli! Období prořezávání je závislé na řadě faktorů, jako je období kvetení keře a účel prořezu. Prořezávání zajistí růst, pokud ho provedete ve správnou dobu. Pomůžeme vám určit, kdy je nejvhodnější doba pro prořezání vašich keřů.

Keře kvetoucí na jaře

Keře, které vykvétají na jaře (do června), lze prořezat ihned po odkvetení. Některé keře je tedy třeba prořezávat na jaře, jiné v létě. Důležité je prořezání provést ihned po odkvetení. Pokud do podzimu nebo zimy neodstříháte květové pupeny, nevykvetou vám na jaře na keři nové květy.

Příklady keřů kvetoucích na jaře jsou rybíz a šeřík.

Keře kvetoucí v létě

Keře se většinou prořezávají po období mrazů. Jaro je prvním obdobím po období mrazů, kdy je možné keře prořezávat. Keře, které kvetou v létě nebo na podzim se prořezávají na jaře. Větve keřů, které letos vykvetly. Říká se jim také kvetoucí prýty. Keře, které kvetou v létě nebo na podzim mají v zimě na větvích povadlé květy. Tyto keře zastříhejte těsně nad zemí, aby mohly vykvést mladé prýty (nové stonky s listy). To se vztahuje například na levanduli, komuli Davidovu, hortenzii latnatou a některé druhy růží. Poznámka: nevztahuje se na všechny růže a hortenzie. Více informací o růžích a hortenziích se dozvíte na stránkách o prořezávání těchto krásných kvetoucích keřů.

Stálezelené keře

Většina stálezelených keřů nepotřebuje příliš prořezávat. U těchto keřů je třeba jen odříznout mrtvé dřevo. Vhodné je také prostříhat větve, které rostou dovnitř, přerostlé prýty nebo větve/prýty, které by překážely v růstu jiným. Nakonec mohou být odstraněny odumřelé nebo poškozené prýty. Ostříhejte je až ke zdravým částem. Příklady stálezelených keřů jsou cesmína a rododendron. Stálezelené keře rododendron a cesmínu lze také masivně prořezat. Tyto keře znovu obrazí z holého dřeva.

 

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně