Řebčíky: pozdně jarní zvonky

Příchod jara značí sněženky, konec jara zase zvonkovité řebčíky. Řebčíky mají různé odrůdy, různé tvary a zbarvení. Spolu s věhlasnými jarními cibulovinami, jako jsou tulipány a hyacinty, dodají vaší zahradě dotek hravosti. Možná že si řebčíky vybavujete díky visícím květům. Občas však není snadné je rozeznat, protože různé odrůdy vypadají zcela odlišně. Vydejte se s námi na cestu, na níž se dozvíte vše o různých odrůdách řebčíků, včetně rad k podzimní výsadbě.

Odrůdy řebčíků

Mezi nejznámější odrůdy řebčíků patří řebčík královský (Fritillaria imperialis) a řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris).

  • Řebčík královský rozpoznáte podle zavěšených zvonkovitých květů žlutého nebo oranžového zbarvení. Někdy jeden stonek může být posetý až 12 zvonky. Na vrchní straně stonků rostou špičaté zelené lístky. Stonky jsou poměrně dlouhé, dorůstají do výšky 60 až 90 cm. Proto jim to sluší v záhonu i v květináči.
  • Stonek řebčíku kostkovaného je na rozdíl od řebčíku královského většinou posetý pouze jedním až třemi zvonky a zároveň je i nižší, dorůstá výšky asi 30 cm. Drobné květy visí hlavou dolů, jako by snad byly pro stonek příliš těžké. Lze je sázet na zahradu nebo do krásných ozdobných květináčů.

Sázení řebčíků

Řebčíky sice patří mezi jarní cibuloviny, ale jejich květy se objevují až v dubnu nebo v květnu. Cibulky řebčíku se sázejí na podzim podobně jako tulipány, narcisy nebo hyacinty. Cibulky řebčíků jsou však na rozdíl od ostatních zranitelnější, jelikož nejsou kryty vnějším obalem. Proto si musíte dát při výsadbě obzvláště pozor, aby byly chráněny před mrazivým počasím. Důležité je zasadit cibulky dřív, než přijdou první mrazíky, a zakrýt je.

Cibulky řebčíku dávají přednost sluníčku, proto je vysaďte na slunné stanoviště nebo do polostínu. Je potřeba půda bohatá na živiny a dobré odvodnění. Nejprve musíte půdu prokypřit a smíchat s čerstvým substrátem, aby byla úrodnější. Dobré odvodnění je potřeba proto, aby nedocházelo k uhnívání kořenů. Vyhlubte jamku, která bude asi třikrát hlubší než výška cibulky. Jamky zasypte čerstvým substrátem a dostatečně zalijte. Nedopusťte, aby cibulky uschly, jinak nikdy nevykvetou.

Řebčíky se také skvěle hodí do květináče. Připravte si květináč s otvorem ve dně, nebo otvor vyvrtejte. Otvor zasypte úlomky květináče, aby se neucpal substrátem. Pak květináč zaplňte čerstvým substrátem a cibulky zasaďte. Dostatečně cibulky zalijte, aby se vytvořil kořenový systém. V zimě, když klesne teplota pod nulu, přeneste květináče dovnitř.

Péče

O řebčíky není složité pečovat. Zásadní však je, že je v zimě musíte ochránit před mrazy. Jakmile mrazy skončí, co nejdříve cibulky osvoboďte od bublinkové fólie nebo ochranného krytu, aby rostliny mohly volně „dýchat“. Dopřejte cibulkám dostatečnou zálivku, ale pozor, aby ve vodě nestály. Nedostatek vody může způsobit špatný růst, nadbytek zase uhnívání kořenů. Jakmile začnou cibulky rašit, podpořte růst trochou hnojiva. Odstříhávejte vždy jen odkvetlé květy, ne listy. Listy dodávají cibulce další živiny.

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně