Sázení cibulek – je to snadné!

Podzim už je za dveřmi a s ním znovu přichází i doba na výsadbu květinových cibulek! Na sázení květinových cibulek není co zkazit, i pokud nemáte žádné zkušenosti. Navíc je to zábava! Přizvěte k práci na zahradě celou rodinu a užijte si společné chvíle. Díky těmto radám a nápadům se přesně dozvíte, jak a kdy květinové cibulky zasadit, podle toho, jestli kvetou na jaře nebo v létě.

Jaký je rozdíl mezi cibulovinami kvetoucími na jaře a kvetoucími v létě?

Před sázením cibulek je potřeba seznámit se s jednotlivými druhy. Pokud určitou cibulku zasadíte v nevhodném období, zahrada vám bude zet prázdnotou. Mezi cibuloviny kvetoucí na jaře patří například staré známé tulipány. Tyto cibulky se sázejí na podzim, abyste se mohli z rozkvetlé zahrady těšit ve stejné části jara, kdy kvetou tulipánová pole v Holandsku. Cibuloviny kvetoucí v létě se sázejí ve stejném období jako cibuloviny kvetoucí na jaře. Cibuloviny kvetoucí v létě, neboli letní cibuloviny, vám v létě rozjasní celou zahradu. Jarní a letní cibuloviny jsou na pohled téměř totožné.

Pokud chcete mít na jaře záplavu květů, zasaďte cibulky na podzim!

K nejznámějším květinovým cibulovinám patří jarní cibuloviny, stejné jako rostou ve světoznámé zahradě Evropy Keukenhof. Sněženky a talovín zimní jsou jarní cibuloviny, které musí být všude první. Hned v závěsu za nimi se brzy připojují krokusy, narcisy a tulipány. Na jejich barevné květy se můžete těšit v období od února do června.

Kdy je vhodné zasadit cibuloviny kvetoucí na jaře a kdy přesně kvetou?

Jarní cibuloviny je nejlepší zasadit v období od poloviny září do konce prosince. Výjimka samozřejmě potvrzuje pravidlo, u rostlin jako jsou amarylky nebo lilie je naopak lepší se sázením počkat na začátek jara. Nejvhodnější je sázet v době, kdy teplota nepřekračuje 10 °C. Právě v tomto období si můžete na zahradě vytvořit výsadbu podle svých představ. Květinové cibulky potřebují, aby teplota nepřekročila 8 °C po dobu několika týdnů v závislosti na druhu a velikosti cibulky. Čím silnější a dlouhodobější mrazy udeří, tím lépe nakonec cibulky pokvetou. Dejte si pozor, aby cibulky přečkaly první mrazíky pod povrchem, jinak by mohly omrznout. Při teplotách pod 10 °C doporučujeme půdu, kde jsou cibulky zasazené, zakrýt. Sníh cibulkám neublíží. Naopak, působí jako vrstva izolace.

Doba květu se liší v závislosti na druhu cibulky a na době vysazení. První na jaře raší sněženka, která se objevuje už v lednu. Jako poslední z jarních cibulovin se na povrch dere lilie. Někdy se řadí mezi letní cibuloviny, protože kvete až v červnu nebo v červenci. Jak již bylo zmíněno, všechny cibulky k růstu potřebují chladné počasí. Pokud je začátek roku teplejší (teploty přes 10 °C), období kvetu započne dříve. Z toho vyplývá, že počasí ovlivňuje, kdy rostliny přechází do květu. Čím delší a tužší je zima, tím déle a výrazněji vám rostliny budou kvést.

Chcete zasadit své oblíbené cibulky? Prohlédněte si zde uvedený kalendář vysazení a květu jarních cibulovin, který jsme pro vás sestavili:

Postup vysazení jarních cibulovin

Sázení jarních cibulovin není žádná věda a krásnou zahradu si vytvoříte jako mávnutím kouzelného proutku. Dodržte tento postup a už jen stačí počkat do jara:

  1. Zasaďte cibulky v období od poloviny září do konce prosince. Zásadní je, aby teploty nepřesahovaly 10 °C.
  2. Cibuloviny kvetoucí na jaře umístěte na slunné stanoviště. Po zimě potřebují ke květu dostatek slunečního svitu.
  3. Vyhlubte jeden důlek pro velkou skupinu cibulek nebo několik menších důlků pro samostatné cibulky nebo menší skupinky. Hloubka důlků by měla odpovídat přibližně dvojnásobku hloubky a velikosti cibulky. Vždy dodržujte rozestupy mezi cibulkami, které jsou uvedeny na obalu.
  4. Letní cibuloviny lze pěstovat také v květináči. Dbejte na to, abyste nezasadili cibulky příliš blízko k okraji květináče, protože by mohly omrznout.
  5. Na dno květináče umístěte vrstvu rašeliny, listů nebo větviček. Nebojte se, že cibulkám pobyt venku v zimě ublíží, chladné prostředí naopak potřebují. Uloží se v něco jako zimní spánek a jakmile se oteplí, vyraší znovu v plné síle. Mají-li nastat mrazíky, zabalte květináč do bublinkové fólie nebo ho dočasně přesuňte někam do vnitřních prostor, kde teplota nepřesahuje 10 °C.
  6. Květináč vždy až po vrch naplňte čerstvým substrátem pro květinové cibulky, který je svým složením pro růst cibulovin ideální.
  7. Nezapomeňte jarní cibuloviny dostatečně zalévat. Zálivka hraje zásadní roli při tvorbě kořenového systému. Při výsadbě do květináče je důležité zajistit dobrou drenáž. Příliš velké množství vody cibulkám nesvědčí.

Je lepší nahodilá výsadba nebo uspořádané záhonky?

Chcete-li zkusit snadnou výsadbu, nejprve různé cibulky nahodile rozhoďte po zahradě. Potom je stačí zasadit tam, kam dopadly, a na jaře vás bude čekat překvapení: čarovný obrazec z květin, který jste si navrhli úplně sami! Dáváte-li přednost spíše systematičnosti a uspořádanosti, udělejte si představu a rozmístěte různobarevné květiny po zahradě, nebo je zasaďte do květináčů na terase.

Cibuloviny si libují na stanovištích pod stromy, keři a na trávníku. Některým cibulovinám to nádherně sluší v obklopení trvalkami – obzvláště mezi odrůdami česneku. K těmto účelům se hodí i domestikované cibulky. Výhodou je, že tyto druhy vyraší každý rok.

Upozornění: Při nákupu květinových cibulek vždy dávejte dobrý pozor na známku kvality. Všechny květinové cibulky, které nabízíme na webu Bakker.cz, mají značku kvality A nadace Holland Selection. To znamená, že jejich kvalita, čistota, barva, velikost a zdraví už nemohou být lepší. Web Bakker.cz nabízí výhradně největší cibulky dostupné na trhu. Rozkvět těchto květů je ještě silnější a rostliny vytvářejí větší květy nebo více květů, které kvetou déle. Proto web Bakker.cz poskytuje 100% záruku květu pro všechny květinové cibulky z našeho sortimentu. Pokud se vaše cibulky nederou na povrch, pošlete nám zprávu.

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně