Tipy pro nejlepší péči o pokojové rostliny

Pokojové rostliny potěší v každém věku. Pořídit si je může kdokoli. Jejich pěstování však může být náročné. Kolik vody rostliny potřebují? Potřebuje Vaše pokojová rostlina více, nebo spíše méně světla? Zde naleznete vše důležité.

Pěstování rostlin začíná zeminou

Věděli jste například, že pouze 10 % majitelů rostlin používá tu správnou zeminu? Použití správné zeminy je důležité pro růst i zdraví rostlin. Zemina pro pokojové rostliny zajišťuje dobré hospodaření s vodou, a rostliny proto tak rychle nevyschnou. Kromě toho neobsahuje žádné choroboplodné zárodky a obsahuje výživu na 60 dnů. Pro některé pokojové rostliny, například pro orchideje, existuje speciální zemina, která je pro tento typ rostliny nejvhodnější.

Používejte pro své rostliny ideální výživu

Stejně jako lidé, potřebují i rostliny jídlo a pití, aby přežily a aby rostly. Většina pokojových rostlin se zalévá teprve tehdy, když vyschne hlína. Zjistíte to tak, že do ní zasunete prst. Pokojové rostliny mají rády vodu chudou na vápno nebo dešťovou vodu. Často jim stačí jedna zálivka týdně. Dbejte na to, aby v květináči nezůstávalo příliš mnoho vody, jinak se rostlina může utopit. Pozor: V zimě potřebují pokojové rostliny méně vody.

Tip: Zapomínáte pravidelně zalévat své rostliny? Pak si pořiďte dávkovač vody značky Elho. Ten bude Vaší rostlině dodávat potřebné množství vody.

Pro výživu rostlin můžete používat hnojiva. Zemina většinou obsahuje výživu přibližně na 60 dnů. Poté doporučujeme poskytovat rostlině výživu vždy jednou za dva týdny. Platí to však pouze pro dobu růstu a květu.

 

 

Světlo — ani málo, ani moc

Nejdůležitější tip, který Vám můžeme dát, zní: dobře si rozmyslete, kam svou pokojovou rostlinu postavíte. Většina pokojových rostlin potřebuje slunce, přímé slunce je však zabíjí. Pokud stojí rostliny na slunci příliš dlouho, nebo je postavíte příliš blízko k oknu, mohou se spálit. Pozor: Každá rostlina je jiná. Výjimku z tohoto pravidla tvoří kaktusy a sukulenty. Tyto rostliny přímé slunce milují a jsou zvyklé na extrémní podmínky.

Přesazování pokojových rostlin

Přerůstá Vaše pokojová rostlina přes okraj květináče? Pak je načase ji přesadit. Nejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je časné jaro. Pořídili jste si rychle rostoucí rostlinu? Pak ji přesazujte každé jaro. Pomaleji rostoucí rostliny stačí přesadit jednou za 2–3 roky. Jak se správně přesazuje pokojová rostlina? Zjistěte to níže v našem popisu krok za krokem.

 1. Pořiďte si květináč a ozdobný obal alespoň o jednu velikost větší než starý květináč. Pokojové rostliny obecně mají rády prostor. Není proto špatné, když je květináč o něco větší.
 2. Do vnitřního květináče vložte větší střep ze starého květináče, odtokový otvor se tak nebude ucpávat.
 3. Přes něj nasypte vrstvu menších střepů nebo hydrogranulát pro optimální hospodaření s vodou. Snížíte tak riziko, že budou kořeny rostliny stát ve vrstvě vody.
 4. Nyní můžete do nového květináče vložit pokojovou rostlinu s kořenovým balem.
 5. Následně květináč naplňte zeminou a v případě potřeby rostlinu zalijte.

Chtěli byste si své pokojové rostliny přesadit sami a potřebujete nové květináče? Prohlédněte si náš sortiment květináčů.

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně

Choose your country

 1. België België
 2. Belgique Belgique
 3. Ceska Republika Ceska Republika
 4. Deutschland Deutschland
 5. France France
 6. Italia Italia
 7. Magyarország Magyarország
 8. Nederland Nederland
 9. Österreich Österreich
 10. România România
 11. Schweiz Schweiz
 12. Suisse Suisse
 13. United Kingdom United Kingdom