Vše, co potřebujete vědět o tulipánech

Tulipán se stal v průběhu let symbolem Holandska. Původně však tulipány nepocházely z Holandska, nýbrž t Turecka. Latinský název tulipánu je tulipa. Ten je odvozen od slova tulipan, které znamená turban. Podoba tulipánu byla totiž dříve srovnávána s tvarem turbanu. V dnešní době existuje spousta nejrůznějších tulipánů. Mnoho druhů jste pravděpodobně nikdy nespatřili. Zde Vám pomůžeme tulipány lépe poznat.

Tulipán

Tulipány jsou kvetoucí cibuloviny, což znamená, že když tuto rostlinu na podzim zasadíte, na jaře si užijete její krásné barvy. Cibule tulipánu má tvar vajíčka. Do této cibule ukládá tulipán živiny potřebné pro svůj růst. Hlízy, jako jsou například jiřiny, naopak ukládají živiny do kořenů. Protože si tulipán ukládá vlastní živiny, nepotřebuje po zasazení nebo během květu žádná další hnojiva. V cibulce je dostatek živin na jednu fázi kvetení. Cibule tulipánů proto patří mezi jednoleté cibuloviny. Na podzim tedy zasaďte nové cibule tulipánů na příští jaro. Když skončí jaro, cibule vykopejte ze země. Může se stát, že s mateřskou cibulí vyroste nová cibule. Šanci na přežití mají pouze velké dceřiné cibulky. Aby byl úspěch zaručen, zkombinujte je s nově nakoupenými cibulemi.

Druhy tulipánů

Mnoho milovníků tulipánů zná jeho jediný druh, který často najdeme v kyticích. Opravdoví fanoušci této rostliny však vědí, že existuje mnohem více překrásných tulipánů. Většinu z nich samozřejmě najdete v našem rozsáhlém sortimentu.

Na jaře zdobí Vaši zahradu tyto druhy:

Darwinův tulipán

Darwinův tulipán je první tulipán vyšlechtěný v Holandsku. Tyto tulipány jsou známé svými kalichovitými květy v zářivých barvách jako žlutá, oranžová, červená a růžová. Na polích, kde se tulipány pěstují, často naleznete také dvoubarevné Darwinovy tulipány. Tento tulipán kvete od dubna do května a dorůstá výšky asi 70 cm.

Plnokvětý tulipán

Plnokvětý tulipán má o mnoho více okvětních plátků než tulipán jednoduchý. Okvětní plátky a typ kvetení trochu připomíná pivoňky, někdy se také označuje jako kalichovitý. Plnokvěté tulipány se vyskytují ve formě časně kvetoucích, ale také pozdě kvetoucích odrůd. Vždy se tedy dobře podívejte na obal nebo na naše internetové stránky, kdy se cibule sázejí do země.

Třepenité tulipány

Označení třepenitý tulipán přesně označuje, jak vypadá. Okvětní lístky tohoto tulipánu jsou totiž roztřepené. Vruby na velkých okvětních plátcích propůjčují tomuto tulipánu robustní vzhled. Tato pestrá odrůda Vás bude těšit celý květen.

Liliokvětý tulipán

Liliokvětý tulipán se, jak správně tušíte, velice podobá lilii. Okvětní lístky jsou špičaté a zahnuté. Květina je tedy na rozdíl od ostatních tulipánů více otevřená. I přesto lze díky zářivé kombinaci barev rozpoznat, že se skutečně jedná o tulipán. Stejně jako tulipán třepenitý kvete i tulipán liliokvětý v květnu.

Papouškový tulipán

Papouškový tulipán má něco z tulipánu třepenitého. Okvětní lístky mají ještě neobvyklejší tvary, proto jsou tyto tulipány na zahradách zvláště vyhledávané. Kromě neobvyklého tvaru se tyto tulipány vyskytují také v pestrých barevných kombinacích. Papouškový tulipán je zpravidla delší než běžný tulipán a má velký průměr květu, až 12 cm. Tento tulipán začíná kvést v dubnu.

Botanické/divoké tulipány

Botanické tulipány najdeme také v přírodě. Divoké tulipány můžeme potkat v jižní Evropě, severní Africe a v některých částech Číny. Botanické tulipány jsou obecně menší než ostatní tulipány. Existuje jich spousta odrůd, každá z nich má přitom vlastní specifický tvar lístků a barvu. Velké rozdíly jsou i v době květu. Botanické tulipány kvetou již v únoru, zatímco pozdní tulipány rozkvétají teprve v květnu.

Kombinace

Mnoho druhů tulipánů lze kombinovat společně nebo s jinými cibulovinami. Při kombinování cibulovin dodržujte následující body:

  1. Je samozřejmě krásné, když spolu barvy dobře ladí. Každý má svůj vlastní styl i vlastní oblíbené barvy.
  2. Fáze kvetení. Před nákupem květinových cibulí se rozhodněte, jak dlouho se z nich chcete radovat, a zda mají Vaše cibule rozkvétat současně nebo postupně. Pro dlouhou radost z tulipánů může zkombinovat například časně kvetoucí plnokvětý tulipán s pozdě kvetoucím plnokvětým tulipánem. Chtěli byste mít více druhů současně? Pak zkombinujte například třepenité tulipány s tulipány liliokvětými.
  3. Vzdálenost rostlin. Ne všechny cibuloviny jsou vhodné k těsnému srůstání. Během růstu si mohou překážet nebo bránit v rozvoji. Před zasazením si vždy najděte doporučovanou vzdálenost rostlin uvedenou na etiketě. Doporučená vzdálenost hraje svou roli také při rozhodování, zda cibule zasadíte do květináče nebo volně do půdy.

Nemůžete si ze všech těch nádherných tulipánů a jiných cibulovin vybrat? Odhalte naše balíčky cibulovin! Tyto balíčky připravené k okamžitému použití vám na jaře připraví květinovou slavnost.

Potřebujete naši pomoc při sázení cibulí tulipánů? Pak si přečtěte náš článek Sázení cibulíek

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně