Závlaha rostlin v létě

Rostliny a jiné plodiny mají vysoký obsah vody. Přenos vody z kořenů do listů přenáší absorbované živiny tam, kde jsou potřeba. Proto je důležité, aby rostliny dostávaly dostatek vody. Rostliny produkují látky, které potřebují k tomu, aby samy rostly. Kořeny absorbují podpovrchovou vodu (která obsahuje soli). Pomocí svých listů rostlina absorbuje ze vzduchu oxid uhličitý. Další informace o závlaze naleznete níže.

Požadavky na zálivku

Množství vody, které rostliny potřebují, se u jednotlivých plodin značně liší a je také ovlivněno stádiem růstu a odrůdou. Pamatujte, že příliš mnoho vody může být stejně škodlivé jako příliš malé množství vody! Například půda, která je příliš vlhká, způsobuje choroby a plísně, zatímco nasáklá půda může způsobit udušení rostlin. Kromě toho je zodpovědné využívání vody dobré i pro životní prostředí. Existuje tedy mnoho důvodů, proč s vodou zacházet přiměřeným způsobem!

Závlaha při sázení

Některé rostliny lze vysazovat i na jaře nebo dokonce začátkem léta. Pokud je již v této roční době velké horko, je třeba nové rostliny chránit ihned po výsadbě. Před vysazením krátce ponořte kořenový bal do nádoby s vodou. To kořenům umožní okamžitě absorbovat vodu. Ihned po vysázení keřů, jehličnanů nebo stromů také nalijte trochu vody ke kořenům. To pomůže vlhkým kořenům snadno vytvářet nové vlasové kořínky a rostlina bude dobře růst. V prvních týdnech rostliny často potřebují více vody, proto je pravidelně stříkejte.

Závlaha rozprašovačem

V extrémně horkých a suchých obdobích musíte rostlinám poskytnout trochu více pomoci. Často potřebují dvakrát více vody než obvykle. Doporučujeme zalévat rostliny ráno, dříve než se teplota vyšplhá na maximum, a večer, když se opět ochladí. Během dne fungují kapky vody jako lupa. To může způsobit popáleniny na trávníku a na květinách a listech. Kromě toho se většina vody jednoduše odpaří, když odpoledne svítí slunce. Pravidelné odpolední mlžení vám pomůže rostliny ochladit.

Pomůcky pro zálivku

Pro usnadnění zavlažování a zajištění potřebné vlhkosti pro plodiny můžete použít řadu známých pomůcek:

  • Konev na zalévání. Praktická pro malou zahradu! Pečlivě zvažte, jakou velikost si pořídíte. Ujistěte se, že vyberete konev, kterou dokážete zvednout, i když bude plná!
  • Zahradní hadice. S hadicí se tolik nenadřete. Nejvhodnější je skladovat hadici smotanou na stinném místě.
  • Rozstřikovač. Jedná se o nastavitelnou „hlavu“ na hadici s prodloužitelnou délkou. Díky kompaktní velikosti je rozstřikovač ideální pro zavlažování na balkóně nebo na terase!

Často zavlažování rostlin odkládáte nebo zjistíte, že na něj nemáte čas? Podívejte se také na naše automatické zavlažovací systémy.

Další tipy

  • Vedle rostlin umístěte nádobu s vodou, aby okolní vzduch zůstal vlhký.
  • Pokud rostlinám nesvědčí množství slunečního svitu, kterému jsou vystavené, přesuňte je do stínu. Záhony můžete zastínit pomocí slunečníku.
  • Rostliny v květináčích postavte blízko k sobě. Zpomalí se tak proces odpařování.
  • Použijte sud na dešťovou vodu. Nejenže to šetří vodu, ale také to znamená, že voda má teplotu okolí, což je pro rostliny lepší.
  • Pokud rostlinám dodáme více kompostu/hnojiva/humusu, půda zůstane déle vlhká.
  • Zajistěte, aby nebyla vydlážděna celá zahradní oblast a aby byl stále prostor pro pronikání vody do země. To můžete provést například pomocí štěrku či trávy nebo pokud zponecháte mezi dlážděním mezery.

 

Nákupní košík

×

Product title

1 x 29,95 Kč

Mezisoučet

K pokladně